Gündem

Samsung Galaxy S6’da kendinden yüklü uygulamalar silinebilecek

By

on

Samsung’un son amiral gemisi modelleri Galaxy S6 ve S6 Edge’deki TouchWiz’de kendinden yüklü uygulamalar silinebiliyor. Şirketin mobil cihazlarında kullandığı TouchWiz arayüzü, kalabalık ve kullanışsız olmasının yanında, normal kullanıcıların hiçbir şekilde ihtiyaç duymayacağı çok sayıda özellik barındırdığı için ağır eleştirilere maruz kalıyordu. Biz de Samsung modellerini incelediğimiz çoğu yazımızda, yazılım kısmında TouchWiz’in gerçekten gereksiz ölçüde dolu olduğundan sık sık bahsetmiştik.

Samsung, ısrarla TouchWiz’i kalabalık tutmasına rağmen, yeni telefonlarında kullanıcıları çok mutlu edeceğini düşündüğümüz bir özelliği yazılıma eklemiş. Bloatware olarak adlandırılan, elektronik cihazlara yüklü olarak gelen ve silinemeyen program veya uygulamalar, birçok kullanıcının canını sıkmıştır. Özellikle Android telefonlarda çok fazla karşılaşılan bu markadan markaya değişen uygulamaların çoğunu kullanmıyor olsak da kapladıkları depolama alanı sebebiyle zor durumda kalıyorduk.

XDA-Developers’da Samsung Galaxy S6 Edge kullandığını söyleyen ve soruları yanıtlayan bir kullanıcının söylediğine göre, yeni amiral gemisi modelde kullanıcılar kendinden yüklü gelen uygulamaları silebiliyor veya devre dışı bırakabiliyor. Uygulamadan uygulamaya değişmekle birlikte; S Voice, S Health gibi Samsung uygulamalarına ek olarak Google ve Microsoft uygulamalarının tamamı da devre dışı bırakılabiliyor veya silinebiliyor. Devre dışı bırakılan uygulamalar, uygulama menüsünden saklanırken Uygulama Ayarları’nda bulunmaya devam ediyor. Sonrasında bu uygulamaları Ayarlar’dan ulaşabilerek tekrar aktif edebiliyorsunuz.

Kurumsal müşterilerini memnun etmenin yanında Samsung’un kullanıcılara böylesine bir kolaylık sağlamış olmasını oldukça olumlu bir başlangıç olarak görüyoruz. Umarız diğer firmalar da bu şekilde devam eder.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir