Gündem

Galaxy Note 4 için Android Lollipop güncellemesi ertelendi

By

on

Her geçen gün Android Lollipop güncellemesine kavuşan cihazların sayısı artarken, bugün gelen haberle Samsung cephesinde beklenmeyen bir gelişme yaşandı. Önceki gün Galaxy Note 3 modeli için Rusya’da Android Lollipop güncellemesi yayınlanmaya başlamasıyla birlikte artık gözleri Note 4 ve Note Edge’e çevirmiştik. Henüz Note 3’ün daha önce güncelleme almasının şaşkınlığını üzerimizden atamadan, Note 4 için bugün kötü bir haber ortaya atıldı.

Şimdiye kadar Note 4 üzerinde çalışan Android Lollipop’a dair ekran görüntüleriyle karşılaşmış, telefonun direkt olarak Android 5.0.1 güncellemesi alacağını duyurmuştuk. Yazılımın OTA sürümünün de kısa zaman içerisinde çıkması beklenirken, resmi bir açıklama olmamasına karşın Samsung’a yönelik doğru haberleriyle bildiğimiz SamMobile’ın baş editörü Faryaab Sheikh, bugün attığı bir tweet ile, Note 4 güncellemesinin, Samsung Gear VR sebebiyle ertelendiğini duyurdu. Şu an itibariyle Note 4 ROM’u, Gear VR ekibinde bulunuyor ve ekip de telefonun Gear VR ile uyumlu çalışacağından emin olmak için kernel üzerinde gerekli ayarları yapıyor.

Gear VR’ı bilmeyenler için, Samsung’un popüler proje Oculus Rift’in ardından duyurduğu sanal gerçeklik cihazı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Samsung, kablosuz kurulum ile sanal gerçeklik deneyimini bir adım öteye taşımış durumda. Bunu da özellikle 5.7 inç QHD Super AMOLED ekrana sahip Galaxy Note 4 gibi mobil cihazlarıyla sağladı.

Bu uyumluluk sorunlarının çözülmesi, Note 4 için Android Lollipop konusunda neden bu kadar beklediğimizi de bir nevi açıklıyor. Nihayetinde Gear VR ile uyumlu hâle getirdikleri takdirde Samsung pazarlama stratejisi açısından büyük bir başarı yakalayacak. Ancak düşünüldüğünde Galaxy Note 4 sahibi insanların ne kadarının Gear VR’ı olacağı da ayrı bir tartışma konusu. Bu yüzden küçük bir kesime hitap eden bir özellik için herkesin bekletilmesini biraz garip karşıladığımızı da belirtelim.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir