Gündem

Foxconn ABD içinde üretim tesisi kurabilir

By

on

Apple’ın en büyük üreticisi Foxconn ABD’de büyük bir yatırım ile binlerce kişiye iş sağlayacak.

Bloomberg’in haberine göre Asya’ya kayan üretim yatırımlarında bu sefer tam tersine bir hareket gerçekleşecek ve milyonlarca çalışanı ile Apple’ın en büyük üreticisi konumunda olan Foxconn ABD içinde büyük bir yatırım yapacak.

Açıklamada ABD Başkanı Donald Trump ve SoftBank Group’un İcra Kurulu Başkanı Masayoshi Son arasında gerçekleşen toplantı sonrasında geldi. SoftBank ABD’ye 50 milyar dolar yatırım yaparak 50 bin kişilik istihdam yaratacağını açıkladı. Bu açıklamadan birkaç saat sonra Son yaptığı ek açıklamada Foxconn’un ABD’ye 7 milyar dolar yatırım ile bir üretim tesisi kuracağı ek olarak 50 bin kişiye daha istihdam sağlayacağını cümleleri arasında geçirdi.

Foxconn açıklama ile alakalı daha fazla bilgi vermedi. Tayvan merkezli üretici, iPhone, iPad ve diğer Apple donanımlarını ve diğer küresel markalara ait bilgisayar ve cihazları üretiyor. ABD’nin yeni seçilen başkanı Donal Trump ise Apple’ın üretimini ABD’ye geri çekmesini ve yeni istihdamlar yaratmasını açıkça talep etmişti. Foxconn’un üretim tesislerinin büyük kısmı şu anda Çin’de bulunuyor.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir