Gündem

Ford sürücüsüz araçlara 2021’de geçecek ama…

By

on

Sürücüsüz otomobil stratejisinde tarih veren Ford’un çok farklı bir planı var!

Ford’un Palo Alto, Kaliforniya’da konumlanan Ar-Ge tesislerinde bir açıklama yapan şirket CEO’su Mark Fields, otomotiv devinin kendi sürücüsüz araçlarını 2021 yılında seri üretime alacağını duyurdu. Rakiplerinin 2020 vizyonunun ötesinde çok daha net bir tarih yayınlamakta ısrarcı olan Ford’un bunun için sıkı bir sürprizi var: Sürücüsüz otomobiller son kullanıcılara satılmayacak!

Bunun yerine Ford’un 2021’de üreteceği ilk otonom arabalar, ortak kullanıma hizmet edecek. Field’in açıklamasına göre tamamen otomatik olarak çalışan Ford otonom araçları, direksiyon veya pedal gibi geleneksel kontrol mekanizmaları içermeyecek. Cesur bir hamle olarak görülen bu kararın arkasındaki mantığı açıklayan Ford CEO’su; “Aracın sadece sürücü kontrolünde kendi kendine gidebildiği Seviye 3 otonomlukta, sürüş kontrolünü tekrar sürücüye nasıl vereceğimizi bilmediğimizi fark ettik” dedi.

Anlaşılan haziran ayında yaşanan Tesla trajedisi Ford’un da kararlarını gözden geçirmesine neden oldu. Bahsi geçen olayda sürücü, yarı otonom Tesla aracına sürüş kontrolünü vermiş, aracın doğrudan bir traktör römorkuna girmesi sonucunda ise hayatını kaybetmişti. Bu trajedi otonom sürüşle ilgili tüm görüşmelerin sekteye uğramasına neden olmuştu.

Mark Fields ayrıca tam otonom bir aracın bireysel sürücüler için çok pahalı olacağını dile getirdi: “İçerdiği onca radar, kamera ve diğer sensör bu araçları bireysel kullanım için maliyetli hale getirir. Ekonomik açıdan mantıksız bir hamle olur.”

Ford yeni gelir kaynakları oluşturabilmek için araç paylaşımı ve araç tahsisi gibi pazarlarda yer almaya oldukça sıcak bakıyor. Bu noktada kendi otonom araçlarıyla pazara girmek Ford’a büyük bir artı puan kazandıracaktır.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir