Gündem

Flash’a elvada

By

on

Google Chrome 53 sürümü ile birlikte Flash desteğini tümüyle sonlandırıyor.

Internetin ilk yıllarında Macromedia Flash teknolojisi ile tanışmıştık. Statik, sıkıcı web sayfalarında muhteşem grafikler dönüyor, aklımızı başımızdan alan oyunlar minicik pencerelere sığıyordu. Daha sonra Macromedia firmasını Adobe satın aldı ve yıllar içinde Flash teknolojisi gelişmeye devam etti. Youtube ile internet videolarının yagın olarak hayatımıza girişi Flash teknolojisi sayesinde oldu. Ancak her güzelliğin bir ömrü vardır.

Flash teknolojisi ilk darbeyi iPhone’un çıkışı ve Flash desteği vermemesi ile birlikte Apple ve açıkçası Steve Jobs’tan aldı. Jobs, Flash’ın köhne ve güvenilmez bir teknoloji olduğunun ısrarla üstünde durdu. iOS hiç bir zaman resmen Flash desteği sunmadı. Aslında Jobs haksız da sayılmaz zira Flash her zaman için güvenlik açıkları ile pek çok kullanıcının başını ağrıttı. Bu vesile ile HTML 5 teknolojisi yükselişe geçti.

Bir süredir dünyanın en popüler internet tarayıcıs olan Google Chrome’un da Flash desteğini sonlandıracağına dair söylentiler vardı. Artık bu durum netlik kazandı ve 1 Eylül’de yayınlanacak Chome 53 ile birlikte Adobe Flash desteği tümüyle sonlandırılacak.

Bu durumun en çok Flash reklamcılarını etkilemesi bekleniyor. Öte yandan Chrome zaten ciddi anlamda RAM tüketen bir uygulama olduğu için bu yenilik ile birlikte Chrome’un RAM kullanım miktarının da düşmesi bekleniyor.

 

Muhtemelen bu adımdan sonra Flash teknolojisi de tarihin tozlu raflarında yerini alacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir