Gündem

Flappy ismi yasaklandı

By

on

Geçtiğimiz haftalarda dünya genelinde oldukça büyük bir popüleriteye ulaşan, oldukça basit bir yazılım eseri oyun Flappy Bird, yaratıcısı tarafından “fazla popüler” olduğu gerekçesiyle Google Play Store ve Apple AppStore’dan çekilmişti. Zaten yaygınlaşmaya başladığı andan itibaren kopyaları hızla artan oyun, mağazalardan kaldırıldıktan sonra çok daha fazla klona sahip olmaya başladı. Flappy başlığı altında sunulan birçok hayvan ve aynı şekilde oynanan oyun, uygulama mağazalarının her yerine bulaştı.

Apple ve Google da buna karşılık bir strateji geliştirerek, Flappy ismini barındıran uygulamaları, mağazalarına kabul etmemeye başladı. İlk olarak Avustralyalı Ken Carpenter, Flappy Dragon isimli uygulamasının, Apple tarafından “popüler bir uygulamadan faydalanmak” gerekçesiyle mağazaya kabul edilmediğini Twitter üzerinden duyurdu. Ardından diğer kullanıcılar da, Play Store’dan ismi Flappy olan uygulamaların silindiğini yazdılar. App Store’da zaten pek fazla bulunmasa da, Google Play Store’da, kontrol mekanizması daha esnek olduğu için çok sayıda Flappy isimli uygulama bulunuyordu.

Apple ve Google’a ek olarak, eBay üzerinden içerisinde Flappy Bird yüklü telefonlarını fahiş fiyatlardan satışa çıkaran kullanıcılara da yasaklama geldi. Artık Flappy Bird içeren ilanlar yayınlanmayacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir