Gündem

Fitbit akıllı saat üreten Pebble’ı satın alabilir

By

on

Akıllı saat pazarında ciddi bir küçülme yaşanıyor.

Akıllı fitness bileklikleri üretin Fitbit’in, patentleri ile birlikte, akıllı saat üreticisi Pebble’ı satın almak için anlaşmaya yakın olduğu söyleniyor.

Haber The Financial Times’ın görüşmelere katılan önemli isimlerden sızdırdığı bilgilere dayanıyor. Fitbit bu satın alma ile birlikte Pebble’ın hem Apple’ın iOS platformu hem de Android ile eşleştirilebilen PebbleOS işletim sistemi ve çok sayıda uygulamasını elde etmeyi hedefliyor olabilir.

Fitibit’in satın alma için ne kadar bedel ödeyeceği belli değil. Pebble ve Fitbit, söylentiler hakkında resmi bir açıklama yapmış değiller ancak sürece yönelik bir inkar da gelmedi.

2012 yılında akıllı saat pazarına kitlesel fonlama platformu Kickstarter üzerine bir kampanya ile giren Pebble son zamanlarda Core adındaki GSM bağlantısına sahip yeni bir ürünün tasarımına odaklanmıştı. Öte yandan popüler Pebble 2 ve Time 2 ürünlerinin de gelişmiş versiyonlarını bu yıl piyasaya sürdü.

Şirket önümüzdeki yılın başlarında Core’u satışa sunmaya hazırlanıyor. Cihaz müzik dinlemek, egzersiz programını GPS kullanarak izlemek ve Amazon’un Alexa sanal asistanıyla iletişim kurma gibi özelliklere sahip olacak. The Financial Times’a göre Fitbit’in satın almayı gerçekleştirirse Pebble çok uzun süre akıllı saat üretimene devam edemez.

IDC’ye göre bu satın alma talebi, bu yılın üçüncü çeyreğinde, akıllı saat pazarının yüzde 51’in üzerindeki küçülmesi nedeniyle gerçekleşecek olabilir. IDC’ye göre bu yılın üçüncü çeyreğinde Pebble cihazlarının satışları, bir önceki yıl 200.000 adet olan rakamdan, yüzde 54 azalarak 100.000 üniteye geriledi. Finansal olarak zor duruma giren Pebble erken dönem satış ile hem zarardan kurtulmak hem de yatırımcılarını mutlu etmek istiyor olabilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir