Gündem

Firefox web sitelerini engelleyecek

By

on

Popüler web tarayıcısı Firefox zayıf güvenlik anahtarı ile korunan web sitelerine erişimi engellemeye hazırlanıyor.

SSL ile korunsa dahi bazı web siteleri sahip oldukları zayıf şifreleme yöntemleri nedeniyle ziyaretçilerin bilgilerini tehlikeye atabilir. Firefox bu durumu göz önüne alacak Diffie-Hellman yöntemi ile SSL koruması sağlayan web sitelerine erişimi engelleyecek.

2015 yılında bir grup araştırmacı Diffie-Hellman yöntemi ile şifrelenen trafik verilerinin çeşitli saldırı yöntemleri ile kırılabildiğini keşfettiler. Aynı dönemdeki web istatistikleri SSL kullanan internet sitelerinin yüzde 7’sinin bu yöntemi kullanan SSL sertifikasına sahip olduğunu ortaya koymuştu. Her ne kadar aradan geçen bir yılı aşkın sürede bu oran bir miktar azalmış olsa da hâlâ Diffie-Hellman yöntemini kullanan SSL ile servis veren internet siteleri bulunuyor.

Firefox’u geliştiren Mozilla ekibinde güvenlikten sorumlu mühendisler bu durumun internet kullanıcılarının güvenliğini tehlikeye soktuğunu ve bu durumun görüldüğü 512 bitlik erişimin artık desteklenmeyerek en az 1024 bitlik sistemlere geçiş yapılması gerektiğini açıkladılar. Bir başka ifade ile eğer web siteleri 512 bitlik zayıf Diffie-Hellman SSL şifreleme yöntemini kullanıyorsa Firefox ile artık bu sitelere güvenlik sebebiyle erişim sağlanmayacak.

Yapılan bir araştırma göre SSL kullanan en popüler 140 bin internet sitesinin sadece yüzde 5’inden daha azı şu anda 1024 bit altındaki SSL güvenlik şifreleme yöntemlerini kullanıyor. Sitelerin yüzde 67’si ise çok daha güvenli olan 2048 bitlik şifreleme sertifikalarına sahip.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir