Gündem

Firefox Google’ı terk etti

By

on

Bugün, Yahoo ile beş yıllık ortaklık anlaşması imzalayan Mozilla, ABD’deki mobil ve masaüstü tarayıcısındaki varsayılan arama motoru olarak Yahoo’yu kullanacak. Aralık ayı içerisinde, Yahoo, Firefox kullanıcılarına özel yeni bir arama özelliği çıkaracak ve ortaklık sonucu olarak Firefox’ta “Takip Etme” özelliği desteklenecek. Ek olarak anlaşma ile birlikte gelecekte oluşabilecek ürün entegrasyonları için de ortam hazırlanmış durumda ancak şu an için iki şirket de bu ürünün ne olabileceği konusunda sessizliğini koruyor. Google Chrome’un baskınlığıyla birlikte geçtiğimiz yıllarda ciddi oranda pazar payından olsa da, Firefox hâlen internet kullanıcılarının %17’si tarafından tercih edilen ilk tarayıcı konumunda. Mozilla CEO’su Chries Beard, Firefox kullanıcılarının her yıl internette 100 milyar arama sorgusu yaptığını ve bu anlaşmanın Yahoo için büyük bir fırsat olacağını dile getirdi.

Karşılaştıracak olursak, Microsoft Bing tarafından desteklenen Yahoo, toplamda web aramalarının yalnızca %10’luk bir kısmına sahip. Hem Google, hem de Bing geçtiğimiz yıllarda büyük pazar payları kazansa da, Yahoo CEO’su Marissa Mayer, arama motoru ve arama trafiğinin peşini bırakmamakta kararlı. Yahoo CEO’su, “Yahoo olarak aramaya inanıyoruz. Yatırım, fırsat ve büyümeyi tam anlamıyla görebildiğimiz bir alan. Mozilla ile birlikte gerçekleştireceğimiz yenilikleri görmek için sabırsızlanıyorum.” şeklinde konuştu.

10 yıldır Firefox’un varsayılan tarayıcısı olan Google ise büyük bir ayrılık yaşamış oldu. Resmi Mozilla blogu üzerinden yapılan açıklamada Mozille CEO’su Chris Beard, yeni ortaklığı stratejik bir birliktelik olarak nitelendiriyor. Mozilla aynı zamanda Rusya’da da Yandex’i varsayılan tarayıcı olarak kullanıyor. ABD’de Yahoo varsayılan tarayıcı olurken, Google, Bing, DuckDuckGo, eBay, Amazon, Twitter ve Wikipedia ise alternatif arama araçları olarak yerini koruyacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir