Gündem

Facebook’tan gelişmemiş ülkelere özel uygulama: Facebook Lite

By

on

Facebook, dünya genelinde artık neredeyse milyar sayıda insanın her gün girip etraflarında ve dünyada olanları takip ettiği bir sosyal ağ. Birçoğumuzun da akıllı telefonlarında en çok kullandığı uygulamalardan olan Facebook, telefonların gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde de Android One gibi programlarla yaygınlaşması ile daha fazla insanın elinde olmak istiyor.

Normalde çok fazla içeriğe sahip olan Facebook’un akıllı telefon uygulaması da bir anda yüksek diyebileceğimiz boyutlarda veri indiriyor. Ancak İnternet bağlantısının yeterli veya istenen düzeyde olmadığı ve çok pahalı olduğu gelişmemiş ülkelerde, bu uygulamaları kullanmak lüks olarak nitelendirilirken, Facebook da Haber Kaynağını, durum güncellemelerini, fotoğrafları ve bildirimleriyle mümkün olan en dolu Facebook deneyimini 1 MB’ın altında bir içerik boyutuyla Facebook Lite uygulamasında buluşturmak istiyor. Hızlı bir şekilde yüklenip güncellenecek olan Facebook Lite, düşük hızda internet bağlantısına sahip olan coğrafyalarda, bant genişliğinin minimum olduğu zamanlar gözetilerek insanlara güvenilir bir Facebook deneyimi vermek için ortaya çıktı.

Bugün itibariyle Android akıllı telefonlar için Asya’nın bazı bölgelerinde yayınlanmaya başlayan Facebook Lite, önümüzdeki haftalarda Latin Amerika, Afrika ve Avrupa’da da sunulacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir