Gündem

Facebook, WhatsApp’ı satın aldı

By

on

TSİ 19 Şubat gecesine denk gelen saatlerde, Facebook 16 milyar dolar karşılığında mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı satın aldığını açıkladı. Anlaşmaya göre 4 milyar dolar nakit olarak tahsis edilecek, 12 milyar dolar da Facebook hisselerinden sağlanacak. Önümüzdeki 4 yıl içerisinde de WhatsApp ekibine ek olarak 3 milyar dolar değerinde hisse dağıtılacak. WhatsApp’ın aylık 450 milyon aktif kullanıcısı ve günlük 1 milyon yeni üyesi bulunuyor.

Bu satın alma, WhatsApp ekibi için zor kazanılmış bir paranın karşılığını verecek olsa da, Facebook  Messenger yerine WhatsApp’ı tercih eden milyonlarca kullanıcı için de hayal kırıklığı niteliğinde. Anlaşma, Instagram anlaşmasıyla benzer şekilde işleyecek. WhatsApp, bağımsız bir marka ve takım olarak kalmaya devam edecek. Yani Facebook Messenger ile hem kardeş, hem de rakip olacak.

WhatsApp CEO’su Jan Koum, blog yazısında bu satın almanın, kullanıcı bazında hiçbir şey değiştirmeyeceğini vurgulayan bir yazı yayınladı. Kendisi de Facebook yönetim kuruluna katılacak. Facebook 2011’de de mobil mesajlaşma servisi Beluga’yı satın almış, birkaç ay açık bıraktıktan sonra Messenger ile birleştirip kapatmıştı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir