Gündem

Facebook, vefat edince hesap devretme özelliği getirdi

By

on

Facebook, bugün itibariyle çokça insan için önemli olabilecek farklı bir özellik duyurdu. Şu an için yalnızca ABD’de başlayan ancak zamanla tüm dünyaya yayılacak olan düzende, Güvenlik ayarlarından bir “miras kişisi” seçiyorsunuz ve siz vefat ettikten sonra bu kişi Facebook’taki dijital varisiniz oluyor.

Belirlediğiniz varis, Facebook’a vefat ettiğinizi haber verdiğinde, sosyal ağdaki profilinizde “Anısına” ifadesi çıkıyor ve miras kişisi hesapta belli başlı düzenlemeler yapabiliyor. Dijital varisiniz, vefat ettikten sonra profil fotoğrafınızı ve kapak resmini değiştirebiliyor, ek olarak gelen arkadaşlık tekliflerini de yanıtlayabiliyor. Bunların dışında miras kişisi profilinizin en üstünde görünecek şekilde bir yazı da yazabiliyor.

Miras kişisinin tüm fotoğraflarınız, iletileriniz ve profil bilgilerinizi indirmesi için de ek bir izin verebiliyorsunuz. Tüm ayarlarınız, hayatta olduğunuz zamanki gibi kalıyor ve belirlediğiniz kişi kim olursa olsun sizin adınıza giriş yapamıyor ve özel mesajlarınızı göremiyor. Eğer bu şekilde bir düzen istemiyorsanız, Facebook’un siz vefat ettikten sonra hesabınızı kalıcı olarak silmesini de sağlayabiliyorsunuz.

Bu zamana kadar, vefat eden insanların sayfalarında nispeten daha basit bir merhum sistemi uygulanıyordu. Kişinin hayatta olmadığı belli oluyordu anca hesap kimse tarafından yönetilemiyordu.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir