Gündem

Facebook ve Twitter polisin raporlama aracına erişimi engelledi

By

on

Kanun güçleri için gözetleme aracı olarak hizmet veren Geofeedia’nın Facebook ve Twitter’a erişimi kesildi.

Amerikan Sivil Haklar Birliği (American Civil Liberties Union – ACLU) bir açıklama yaparak Facebook, Instagram ve Twitter’ın emniyet güçleri tarafından toplumsal olayları takip etmek için kullanılan Geofeedia isimli servise veri sağladığını belirtti.

Geofeedia sosyal medya mecralarından aldığı verileri birleştirerek polis güçlerinin toplumsal olayları takip etmesini sağlayan harita verileri üretiyordu. ACLU’nun Salı günü yaptığı açıklamaya göre 500’den fazla güvenlik ile alakalı kamu kurumu bu araçları kullanıyordu.

Kamuyu bilgilendirme programı kapsamında ACLU yaptığı başvuru sonucunda Geofeedia’nın Facebook, Twitter ve Instagram ile kullanıcı verilerini kullanmak için anlaşma yaptığını ortaya çıkardı.

Ortaya çıkartılan e-postalara göre Geofeedia 2014 yılında Mike Brown’un öldürülmesinden sonra Ferguson ve Missouri’de yaşanan olayların takibi için faydalı bir uygulama olarak tanıtılmış.

ACLU yaptığı açıklamada; “Ortaya çıkan belgeler sosyal medya üzerinden toplumsal takip yapmak için bir engel olmadığı ortaya çıkmıştır” dedi.

Facebook, Instagram ve Twitter bu açıklamadan hemen sonra Geofeedia’nın verilere erişimini kapattıklarını açıkladılar.

Facebook açıklamasında; “Yazılımcılar sadece insanların kamuya açık olarak paylaştığı verilere ulaşabilirler” diyerek Geofeedia’nın verileri arama veya takip amaçlı olarak kullanmasının politikalarında yasak olduğunu belirtti.

Twitter ise Geofeedia’nın verilere erişerek kullanmasını derhal askıya aladığını açıklayarak bu verilerin takip amaçlı kullanılamayacağını belirtti.

Geofeedia konu ile alakalı bir açıklama yapmadı. Ancak şirketin CEO’su ACLU ile bir görüşme talep etti.

Bir araştırmaya göre bu tarz toplumsal olaylarda sosyal medya fotoğrafları kullanılarak vandalizm yapanların topluluk içinden daha kolay tespit edilebildiği ve göz altına alındığı belirtiliyor. Ancak bu verilerin analizi ile takip amaçlı kullanılmasının kişisel hakların ihlali olduğunu savunan ACLU günün sonunda sosyal medya devlerinin önlem almasını sağlamış oldu.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir