Gündem

Facebook, Twitter, Microsoft ve YouTube teröre karşı birleşti

By

on

Teknoloji dünyasının dört devi tespit ettikleri terör ilintili içerikleri bir biri ile paylaşarak ortaklaşa engelleyecekler.

Facebook, Twitter, Microsoft ve Google YouTube, platformlarında buldukları şiddet içeren terör içeriklerine ait dijital bilgileri belirleme konusunda birbirlerine bilgi vermeyi kabul etti.

Şirketler kendi platformlarından “şiddetli terör görüntülerini veya teröre davet videolarını veya diğer ilgili içerikleri” kaldırdıklarında ortak bir veritabanında bu bilgileri benzersiz dijital parmak izleri ile saklayacaklar. Böylece şirketler bu tarz içerikleri ayrı ayrı engellemek ile uğraşmak yerine ortka havuz sayesinde güç birliği yapmış olacaklar.

Bu şirketler yaptıkları ortak açıklamada; “Barındırılan hizmetlerimizde terörizmi teşvik eden içerik için yer yok. Önceden uyardığımız için bu tür bir içeriklere karşı, ilgili politikalarımıza uygun olarak, hızla işlem yapıyoruz” dediler.

Avrupa Parlamentosu Sivil Özgürlükler Komitesi üyeleri Pazartesi günü bir oylama yaptılar. Bu oylama sonucunda terörizmle mücadele için provokasyon oluşturan içeriklerin kaldırılması ve engellenmesine yönelik tedbirlerin yürülüğe konulmasına yönelik kurallar kabul edildi. Şirketlerin ortak açıklaması ise bu kararın hemen ardından geldi. Yarın ise bazı internet şirketleri ile geçen yıl kurulan özel bir kamu ortaklığı olan AB İnternet Forumu çevrimiçi terör içeriğini azaltmak için önlemleri konuşmak üzere bir araya gelecekler.

Özellikle son yıllarda DEAŞ’ın çeşitli eylemleri ve fanatik kazanmak için sosyal medyayı kullanmasının bu adımları hızlandırdığı düşünülüyor.

Google, Facebook, Microsoft ve Twitter’ın attıkları bu ortak adım oldukça önemli öte yandan İngiltere’deki bir milletvekili oturumunda sosyal paylaşım şirketlerinin milyarlarca hesabı terör odaklı içeriklere karşı incelemek için yeterli ekiplere sahip olmamasının endişe verici olduğu tartışılmıştı.

Ancak bu konu basit bir gündemden ibaret değil zira terör ilintili olduğu iddiası ile zaman zaman çeşitli içeriklerin veya insan hakları ihlalerine yönelik bilgilendirme yapan hesapların da askıya alınması dikkatlerden kaçmıyor. Bu konuda bazı ülker katı beklentiler içindeyken bazılarının daha umursamaz tutum izlemesi uluslararası politikaları da etkileyebiliyor.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir