Gündem

Facebook Steam’e rakip mi olacak?

By

on

Sosyal medya devinin Steam benzeri Gameroom uygulaması beraberinde bazı soruları getirdi.

Facebook’un büyümesinde oyunların etkisi tartışılamaz. Eğer Farmville ve benzeri oyunlar olmasaydı Facebook bu kadar büyüyemeyecekti. Gerçi bir dönem eşe dosta saman ve su bidonu yollamaktan bıkmıştık ama dönüp baktığımızda artık bunların hiç biri neredeyse artık gözle görülmeyecek derecede azaldı. Ancak Facebook’un oyunlara ilgisi bitmiş değil.

Sosyal medya devi bir kaç gün önce Facebook Gameroom adını verdiği Steam benzeri bir masa üstü uygulamasını Windows 7 ve üstü işletim sistemleri için yayınladı.

Gameroom şu anda bizleri şaşırtacak muhteşem yeni oyunlara sahip değil. Facebook’da bu güne kadar gördüklerimiz nelerse aynılarını derli toplu şekilde görmeye devam ediyoruz. Oyunlar bilgisayarınıza indiriliyor ve kayıtlar bilgisayarınızda tutuluyor. Öte yandan popüler Candy Crush gibi oyunlar yine mevcut yapılarında çalışmaya devam ediyor.

Unity motoru ile geliştirilen Gameroom Facebook ve Unity arasında 2013 yılından bu yana devam eden işbirliğinin de bir ürünü gibi değerlendirilebilir.

facebook gameroom

Ancak Farmville, Empires and Allies ve Scrabble gibi Facebook oyunlarının masa üstüne taşınması gerçekten çok anlamlı değil. Bu sebeple Facebook’un gizli bir gündemi olduğunda uzmanlar fikir birliği yapıyor. Gameroom günün birinde Facebook’un VR oyunları için ana merkezi olabilir. Ancak bu noktaya gelene kadar Facebook Gameroom hangi aşamalardan geçecek ve ne kadar popüler olabilecek bunu izleyerek hep birlikte göreceğiz.

Recommended for you

1 Comment

  1. Pingback: Facebook Instant Games ile oyunlar geri dönüyor – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir