Gündem

Facebook şiddet içeren canlı yayınlara izin verecek

By

on

Facebook Live Video özelliği ile artık herkes canlı video yayını yapabilecek. Bazı kurallara dikkat etmeniz gerekiyor.

Facebook Live Video özelliği sayesinde akıllı cep telefonunuzun kamerasını kullanarak dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerden canlı yayın yapabiliyorsunuz. Ancak Facebook’un bazı kurallarına dikkat etmeniz gerekiyor aksi takdirde canlı video yayın hakkınızı daha da kötüsü Facebook hesabınızı bile kaybedebilirsiniz.

Öncelikle şiddet içeren, intihara teşvik eden, pornografik, erotik, zararlı madde kullanımına özendiren kısacası evrensel kabulleri gereği suç unsuru olan içerikleri yayınlamanız yasak ancak Facebook yaptığı bir açıklama ile bu kurallardan bazılarını belli şartlar altında esnettiğini açıkladı.

Facebook yaptığı bir açıklama ile bu esnemeyi şöyle örneklendirdi; “eğer bir kişi silahlı yaralama veya öldürme olayına şahit olduysa ve Facebook Canlı Video yayını katilin veya suçlunun kim olduğuna dair toplumu bilinçlendirecek ise buna izin vereceğiz.” Öte yandan Facebook “mağdur ile alay eden veya suçluyu öven” içeriklere izin vermeyecek.

Facebook yaptığı açıklamada canlı video özelliğini herkese açtıkları son bir kaç ayda çok fazla şey öğrenip deneyim kazandıklarını ve sistemi geliştirmeye devam edeceklerini açıkladılar.

Hikayenin arkasındaki hikaye: Facebook’un bu açıklaması geçen hafta bazı polislerin iki Afrika kökenli Amerikalıyı silahla öldürmesi ve bir silahlı kişinin 11 polis görevlisini yaralayıp beşini öldürmesi üzerine geldi. Tüm bu olayların duyulması ve aydınlatılması için sosyal medyanın önemli bir rolü oldu. Philandı Castile polis tarafından silahla vurulup öldürülürken kız arkadaşı Diamond Reynolds olayı Facebook Live Video üzerinden canlı yayınlamıştı.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir