Gündem

Facebook sanal gerçekliğe girdi

By

on

Faebook, bugün yaptığı açıklama ile sanal gerçeklik teknolojileri üzerine çalışan Oculus VR şirketini satın almak için işlemleri başlattığını açıkladı. Satın alma 2 milyar dolar değerinde olacak ve bunun 400 milyon doları nakit olarak verilirken, 1.6 milyar dolar da 23.1 milyon Facebook hissesi olarak verilecek.

Oculus VR, daha çok 3 boyutlu oyunlar için kullanılan Oculus Rift ismindeki sanal gerçeklik cihazıyla tanınıyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, konuyla ilgili açıklamasında şu cümlelere yer verdi: “Oyunlardan sonra, Oculus’u diğer alanlara da taşıyacağız. Bir maçta hemen saha kenarında oturduğunuzu, dünyanın dört bir yanından öğrenciler ve hocaların bulunduğu bir sınıfta derse girdiğinizi veya bir doktorla yüz yüze görüştüğünüzü düşünün. Hepsini evinizde bir gözlük takarak yapabileceksiniz. Yeni iletişim platformu artık bu olacak. Gerçekten orada olduğunuzu hissederek, hayatınızdaki insanlarla sınırsız alan ve deneyim paylaşabileceksiniz. Dostlarınızla internette yalnızca belirli anları paylaşmak yerine, tüm deneyimleri ve maceralerı birlikte yaşayacağınız bir dünya hayal edin.”

Facebook, Oculus VR’ı, yalnızca oyunlarda etkin olan bir şirket olmaktan çıkarıp, iletişim, medya ve eğlence, eğitim ve diğer alanlara da yöneltecek. Başka bir deyişle, Oculus bilgisayar ve mobil teknolojilerden sonraki platform olması beklenen sanal gerçeklie geçiş aşamasında bir deney olacak.

Şirket çalışmalarına California’daki merkezinde devam edecek ve Zuckerberg’in her satın almadan sonra belirttiği gibi, Oculus de bağımsız bir şekilde çalışacak.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir