Gündem

Facebook, Instant Articles’ı çıkardı

By

on

Facebook, yayıncılar ve okuyucular için büyük bir değişiklik sağlayacak yeni özelliği Instant Articles’ı duyurdu. Bu yeni formatla birlikte, şimdilik yalnızca iPhone’a özel olmakla birlikte resmi Facebook uygulamasındaki makaleler, direkt olarak Facebook içinden okunabilecek ve kullanıcılar böylece Web sayfalarına yönlenmemiş olacak.

İlk açılışa özel olarak gelen yayıncı kuruluşlar arasında ABD’den The New York Times, National Geographic, BuzzFeed, NBC ve The Atlantic, Birleşik Krallık’tan The Guardian ile BBC News ve Almanya’dan Spiegel ile Bild bulunuyor.

Bu yeni değişiklik kullanıcılar için faydalarına bakacak olursak:

Yayıncıların yüklediği yüksek çözünürlüklü fotoğraflara zoom yapılabilecek ve telefonu sallayarak etkileşime girilebilecek, videolar otomatik oynatılacak, interaktif haritalar yer alacak, ses kayıtları dinlenebilecek ve makalelerin bir kısmına yorum yapılabilecek. Bir diğer fayda da hız alanında görülecek. Facebook, uygulama içerisinden Web sayfasına yönlendirme yapıldığında sayfaların ortalama sekiz saniyede yüklendiğini belirtirken, Instant Articles ile bu süre, özelliğin adından da anlaşılabileceği üzere sıfırlanacak.

Yayıncılar açısından işin olumlu kısmında ise, Instant Articles üzerinden gösterilen reklamlarda Facebook %100 reklam gelirini yayıncıya aktaracak. Bu makalelerde 300×250 piksel boyutunda banner reklamlar gösterilecek. Ek olarak Facebook, Google Analytics veya Adobe Omniture ile entegre çalışacak analiz bilgilerini de yayıncılarla paylaşacak. Bu sayede, yayıncılar Instant Articles yüzünden etkilenebilecek Web trafiğinde azalma görmeyecek. Sistemde yer almayan diğer yayıncılar için de Facebook, yeni sistemdeki içeriklerin, diğerlerinin önüne çıkmayacağını belirtiyor.

Şu an için Facebook’un iPhone uygulamasında Instant Articles’lar ortaya çıkmadı. Ancak yarından itibaren bu makalelerin ortaya çıkması bekleniyor. Zamanla diğer platformlar, cihazlar ve yayıncıların da sisteme alınması bekleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir