Gündem

Facebook Graph Search mobile geliyor

By

on

Facebook’un birkaç yıl önce büyük sükse ile tanıttığı, Türkçe’si Sosyal Ağ Araması olan Graph Search özelliği, dev sosyal ağın arama fonksiyonunu muazzam bir şekilde geliştirmiş, oldukça beğenilmişti. Facebook’u İngilizce dil seçeneğiyle kullanırken betası açılan bu arama özelliği ile, “2010’dan sonra çekilen fotoğraflarım” “PCWorld’de çalışan insanlar” gibi farklı şekillerde arama yapmak mümkündü. Yıllar sonunda nihayet bu özellik mobil cihazlara da geliyor. Mobil kullanıcı sayısının masaüstü kullanıcı sayısından daha fazla olmasıyla birlikte Facebook bu gerekli hamleyi nihayet atmış görünüyor. İlk olarak iPhone’larda ve tarayıcılarda bu haftadan itibaren tam sürümü kullanıcılara sunulacak Graph Search, sonrasında diğer platformlar için de yayınlanacak.

facebooksearch1

Graph Search’ün mobile gelmesine ek olarak arama sistemi de köklü değişiklikler görecek. Artık arama üzerinden belirli gönderileri aramak mümkün olacak. Çok uzun zaman önce gördüğünüz ancak tekrar bulamadığınız gönderiler için örneğin (yine İngilizce olmak kaydıyla) “Elif’in düğünü” şeklinde arama yaptığınızda arkadaşınız olan Elif’in düğün iletileri karşınıza çıkacak. Beta test süreci boyunca kullanıcılardan en çok bu yönde istek aldığını belirten Facebook, artık aklınıza takılan her şeyi bulmanızı daha da kolay bir hale getirecek.

Özelliğin Türkçe dil seçeneğinde ne zaman kullanılabileceğine dair henüz bir bilgi bulunmuyor. Yine de bizim tahminimiz, yakın gelecekte bu önemli özelliği Türkçe Facebook’ta göremeyeceğimiz yönünde.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir