Gündem

Facebook canlı yayın özelliğini güncelledi

By

on

Facebook canlı yayınlara ‘planlama’ özelliği geliyor. Canlı yayın gerçekleştiren kullanıcıları ve izleyicileri neler bekliyor?

Sosyal medya ağı Facebook, geçtiğimiz aylarda kullanıma sunduğu canlı yayın özelliğini geliştirmeye devam ediyor. Platform, bu kez de yayınların planlanabilmesine olanak tanıyacak.

Kullanıcılara adeta bir tür ‘canlı yayın stüdyosu’ deneyimi vaat ettiği anlaşılan özellik, yayının planlanmasının ardından sayfada bunun görünmesi, hatırlatıcı sisteminin devreye girmesi ve planlanan gün/tarihten 3 dakika önce de bildirim alınması şeklinde. Yayın planı 1 haftalık süre için gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca yayını bekleyen kimselerin mesajlarına yanıt vermek de mümkün olacak.

Öte yandan bildirim konusu opsiyonel olarak sunuluyor. Yani sadece sayfanızda kullanıcıları yayına çağıran bir tarih ve saat de yayınlanabiliyor.

İlk aşamada onaylanmış rozeti sahibi hesaplar ile büyük kuruluşlar tarafından kullanılabilecek özelliğin zamanla daha geniş kapsamda sunulması bekleniyor. İlerleyen dönemde canlı yayın gerçekleştiren herkes planlama özelliğini kullanabilir.

Facebook açısından sunulan yeni özelliğin, mevcut deneyimi farklılaştıracağı aşikar. Gerek yayın yapan kişiler, gerekse izleyiciler açısından ilgi çekici yönlere sahip olduğu da. Beta olarak testleri tamamlanan planlama özelliğinin Facebook’u, canlı yayın alanında Periscope, Snapchat gibi önemli rakiplerinin önüne geçirip geçirmeyeceği ise şimdilik merak konusu.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir