Gündem

Facebook 1.000 kat fazla vergi ödedi

By

on

Facebook’un Birleşik Krallık’ta 2015 yılınd ödediği 5,16 milyon dolar vergi 2014’e göre 1.000 kat daha fazla. Peki, neden böyle oldu?

Türkiye de dahil olmak üzere Facebook faaliyet gösterdiği pek çok ülkedeki hizmet satışlarında faturlandırmayı farklı ülkeler üzerinden yapıyor. Durum böyle olunca milyonlarca dolar değerinde satış yaptığınız ülkeye bir kuruş bile vergi ödemek durumunda kalmıyor. Ancak bu durum her ülke için aynı değil ve her sene Facebook’un sırtındaki vergi yükü artık daha da yükselecek.

Geçtiğimiz sene Facebook Birleşik Krallık’ta 5,16 milyon dolar kurumlar vergisi ödemek zorunda kaldı. Bu 2014 yılıdna ödediği yaklaşık 5.367 dolar vergi ile kıyaslandığında neredeyse 1.000 kat daha yüksek bir vergi anlamına geliyor. Şirketin vergi beyannamesi göre şirket geçen sene Birleşik Krallık’ta 210 milyon Sterlin ciro yaptı ve 20 milyon sterlin kar elde etti.

Geçtiğimiz yıllarda Birleşik Krallık’ta hükümet Facebook’un her geçen sene artan ciro ve karına rağmen uluslararası yasalardan faydalanarak vergiden kaçınması üzerine bazı yasal düzenlemelere gitti ve Facebook’un yasal açıklardan faydalanarak Birleşik Krallık yerine İrlanda’ya vergi ödemesinin önünü kapattı. Facebook artık Birleşik Krallık’ta yaptığı satışları burada faturalandırmak ve vergisini ödemek zorunda.

Yeni düzenleme ile artık Facebook her geçen sene gelirlerine paralel olarak artacak şekilde Birleşik Krallık’ta vergi ödeyecek. Yapılan düzenleme sadece Facebook için değil Google ve benzeri diğer şirketler için de geçerli olacak. Hatta bu düzenleme için geçen sene “Google vergisi” adı gündeme gelmişti.

Benzer bir gelişmenin yakın bir gelecekte Türkiye’de de yaşanması beklenebilir.

Recommended for you

1 Comment

  1. Ertan sahin

    Ekim 15, 2016 at 6:36 pm

    Türkiye’de kaç kuruş vergi ödedi onu yazın. Bu ve benzeri teknoloji firmaları bu ülkeden muazzam para kazanıyor ama vergi ödüyor mu?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir