Gündem

Evernote çalışanları notlarınızı okuyabilir

By

on

Evernote çalışanları sistemi geliştirmek için müşterilerin notlarını okuyabilecek. Üstelik isteseniz de bu özelliği kapatamıyorsunuz.

Evernote, çalışanlarının müşterilerinin notlarını okumasına izin vermek için gizlilik politikasını değiştiriyor ve bunu devre dışı bırakmak mümkün değil.

Evernote kullanıcılarının, notlarını şirketin sisteminden çıkarmak ve onaylanmış gözetleme işleminden kaçınmak istiyorlarsa, hesaplarını silmek için 23 Ocak’a kadar zamanları var. Evernote Business’i kullanan şirketlerdeki ana hesap yöneticileri ise bu özelliği devre dışı bırakabilir, ancak bağımsız kullanıcıların böyle bir hakkı yok.

Evernote bu adımı rastgele seçilen sınırlı sayıda kullanıcının özel bilgilerini görüntüleyerek makine öğrenme yöntemleri ile algoritmasını geliştirmek için attığını açıkladı.

Şirket, “Bilgisayar sistemlerimiz oldukça iyi bir iş çıkartıyor ancak bazen sınırlı sayıda kullanıcının verilerini inceleyerek her şeyin gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için kaçınılmaz bir süreç” dedi.

Evernote, müşteri verilerine erişen çalışanlarına yönelik arka plan kontrolleri, güvenlik ve gizlilik konusunda özel eğitim veriyor. Öte yandan şirket verilerine erişilen kullanıcıların anonimleştirileceğini söylemiyor. Bu, Evernote çalışanlarının yalnızca kullanıcıların yazdıklarını değil aynı zamanda kim olduklarını da görebilecekleri anlamına geliyor.

Verilerinin gizli kalmasını isteyen kullanıcılar sistemden verilerini silerek ayrılabilirler. Ayrıca Microsoft OneNote gibi bazı uygulamalar Evernote içinden verileri otomatik olarak alabiliyorlar. Apple’ın yılın en iyilerinden biri olarak adlandırdığı bir Mac ve iOS uygulaması olan Bear da benzer şekilde bu verileri otomatik olarak çekebiliyor. Bear bu gelişmeyi bir fırsata çevirerek şöyle bir de tweet attı; “Neyse ki ayılar okuma bilmiyor: onlar en iyi bekçiler!”

Bear kullanıcı notlarını senkronize etmek için Apple’ın CloudKit’ini kullandığından uygulamanın geliştiricileri kullanıcıların içeriğini okuyamıyor bu bilgi Apple tarafından şifreleniyor. Öte yandan Microsoft OneNote’un gizlilik seviyesi hakkında yaptığımız açıklama talebine henüz yanıt vermedi.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir