Gündem

En hızlı mobil işlemci: Snapdragon 821

By

on

Qualcomm Snapdragon 821 bu güne kadar tanıtılmış en hızlı mobil işlemci.

Bu sene piyasaya çıkan akıllı telefonların amiral gemileri Samsung S7 veya LG G5‘in içinde yer alan işlemcilerden daha hızlı bir işlemci düşünün. Artık o hayali işlemci gerçek oldu.

Qualcomm Pazartesi günü yaptığı bir duyuru ile bu güne kadar üretilen en hızlı mobil işlemcisi Snapdragon 821‘i tanıttı. Snapdragon 820’nin geliştirilmiş bir versiyonu olan Snapdragon 821 akıllı cep telefonlarının yanı sıra tablet, drone, robot ve sanal gerçeklik kaskı gibi cihazlarda da kullanılmak üzere tasarlanmış.

Selefinden yüzde 10 daha yüksek performans gösterecek şekilde tasarlanan Snapdragon 821 aynı zamanda akıllı telefonların en zayıf noktası olan pil tüketimini azaltmak üzere yüksek enerji verimliliğine de sahip.

Şu anda dünya mobil işlemci pazarında lider konumda olan Qualcomm Snapdragon 821 içinde sanal gerçeklik başlıkları için video grafik performansını arttırmaya yönelik adımlar da atmış. İşlemci harici görüntüleme ünitelerine 4K video çıkış sağlayabilme konusunda özelleştirilmiş.

Snapdragon 821’in içinde selefine benzer şekilde 600 Mbit download hızını destekleyen bir mobil modem bulunuyor.

İşlemci çekirdeği ise 2.4 Ghz saat frekansında çalışıyor. Qualcomm işlemci ile alakalı daha fazla bilgi vermemiş ancak işlemcinin LPDDR4 bellekleri ve hatta Windows 10 Mobile desteği vereceğini tahmin edebiliriz.

Şu anda üretimdeki telefonların içinde kullanılmayan Snapdragon 821’in yeni seri üretimlerde kullanılmasına muhtemel gözüyle bakılıyor. Yani yıl sonuna doğru satın alacağınız bir son nesil akıllı telefonun içinde Snapdragon 821 işlemci olması muhtemel. Bunu anlamanız içinse telefonun teknik özellik listesine bakmanız gerekecek ancak zaten bu durumu telefon üreticileri davul zurna eşliğinde ilan etmekten çekinmeyeceklerdir.

 

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir