Gündem

Dropbox’tan şifre değişikliği uyarısı

By

on

Dropbox, 2012 yılı öncesinde kayıtlı olan kullanıcılardan şifrelerini değiştirmelerini isteyen bir uyarı yayınladı.

Bulut depolama servisinin yaptığı açıklamaya göre şifre değişikliğinin sebebi yaşanan herhangi bir sızıntı değil. Dropbox sadece 2012 yılından bu yana giriş bilgilerini değiştirmemiş olan kullanıcıların potansiyel tehditlere karşı daha güvende olmasını istiyor.

Dropbox güvenlik ekipleri, 2012 yılında gerçekleşen sızıntıya ait olduğuna inandıkları eski bir kullanıcı giriş bilgileri arşivinin o dönemde sızdırıldığını keşfetti ve güvenlik önlemi de bu amaçla alınıyor. Temmuz 2012’de başka web sitelerine ait olan login bilgilerinin çalındığı ve bu bilgiler kullanılarak Dropbox, Gmail ve diğer büyük servislere giriş yapılarak hesapların dolaylı yoldan ele geçirildiği ortaya çıkmıştı. O dönemde Dropbox kullanıcıları da mağdurlar arasında yer almıştı.

Yakın dönemde LinkedIn, Twitter ve diğer servislerde de e-posta ve parola bilgilerinin kopyalanarak çalınması, Dropbox’u bu ek güvenlik önlemini almaya itti.

Dropbox’a 2012 ortasından daha önceki bir tarihte kaydolan ve son dört yılda parolasını değiştirmeyen kullanıcılar, bir sonraki kez oturum açtıklarında parolalarını değiştirmelerini söyleyen bir uyarıyla karşılaşacak. Kullanıcılar daha güçlü bir parola belirledikten sonra Dropbox’ın depolama hizmetinden sorunsuz bir şekilde faydalanmaya devam edebiliyorlar.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir