Gündem

Dosyalarınızı özgür bırakın: İki ücretsiz şifre çözücü

By

on

Saldırganlar dosyalarınızı şifreleyerek para mı istiyor? Eğer şanslıysanız ücretsiz olarak dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.

Son zamanlarda insanları kandırarak veya açık kapılardan sızarak bilgisayarlardaki dosyaları şifrelemek ve sonra da kullanıcılardan bunları eski haline getirmek için para talep etmek dijital saldırganların en sevdiği para kazanma yolu oldu.

Bart ve PowerWare isimli son dönemde piyasaya çıkan iki ransomware uygulaması da bu tarz şifreleme araçlarından ikisi.

PowerWare bir diğer adıyla PoshCoder olarak da tanınıyor ve daha çok sağlık kurumlarını hedef alıyor.

Bir güvenlik şirketi olan Palo Alto Networks uzmanları ilginç bir şey keşfettiler ve bu uygulamanın oldukça kompleks şifreleme yöntemleri kullanan Locky’e benzer davrandığını ama şifreleme yöntemi olarak daha basit bir sistem kullandığını buldular.

Böylece Palo Alto Networks uzmanları bir kurtarma uygulaması geliştirerek bu zararlı yazılımların şifrelediği dosyaların geri kurtarılmasını mümkün hale getirdiler.

Bart zararlısı içinse AVG uzmanları yazılımın detaylarını çözmeyi başararak bir kurtarma uygulaması yazmayı başardılar. Ancak bu çözümün çalışabilmesi için şifrelenmiş dosyalarınızdan en az bir tanesinin şifrelenmemiş haline sahip olmanız gerekiyor.

Palo Altı Networks’ün ücretsiz uygulamasını buradan ve AVG’nin Bart için geliştirdiği uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Elbette bizim size tavsiyemiz kesinlikle şüpheli görünen hiç bir e-posta eklentisini bilgisayarınıza indirmemeniz, lisanssız oyun ve programlardan uzak durmanız ve bilgisayarınızda güncel bir antivirüs koruma uygulaması kullanmanız.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir