Gündem

Donald Trump iPhone mutlaka ABD’de üretilsin istiyor

By

on

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump, Apple CEO’su Tim Cook’a vergi avantajları sağlanacağını ve iPhone üretimini ABD’de yapmalarını istediğini söyledi.

Satılan her iPhone’un arkasında ufak bir yazı bulunuyor; “Designed by Apple in California. Assembled in China” yani “Apple tarafından California’da tasarlanmıştır. Çin’de üretilmiştir.”

Seçim kampanyası döneminde Donald Trump Apple’ın üretimini Çin’den Amerika’ya getirmesini istediğini hatta bunu doğrudan Apple CEO’su Tim Cook’a söylediğini açıklamıştı.

ABD Başkanı seçilen Donald Trump geçtiğimiz Salı günü The New York Times’a misafir oldu ve burada Tim Cook ile telefonda görüştüğünü söyledi. Aralarında geçen konuşmayı şöyle aktardı;

Apple CEO’su Tim Cook ile telefonda konuştum ve ona şöyle dedim; “Tim, benim için gerçek başarı olacak şeylerden birini biliyorsun; Apple’ı Amerika Birleşik Devletleri’nde bir veya daha fazla büyük fabrika inşa etmeye zorluyorum. Çin veya Vietnam yerine üretimi burada yapmalısınız.”

Cook, Trump’a “Bunu anladım” diyerek cevap vermiş ve bunun üzerine Trump da vergi indirimi üzerine bir havuç sunmuş;

“Tim beni anladığını söyleyince dedim ki: ‘Sanırım sizi teşvik de edeceğiz ve siz de istediğim şeyi yapacaksınız. Şirketiniz için sizi mutlu edecek çok büyük bir vergi indirimi yapacağız.”

Apple bir süredir Mac Pro ürün ailesini Texas, Austin dışındaki bir fabrikada üretiyor. Ancak bu cihazlar Apple’ın en az satan ürün ailesi. Öte yandan Apple’ın iPhone’u ABD’de üretmemesinin tek sebebi maliyetler değil. Tim Cook daha önce bir konuşmasında ABD içinde yeterince hızlı iPhone üretecek kadar yetenekli insan kaynağı olmadığını belirtmişti. Dakikada yaklaşık 400 iPhone satan şirket için hızlı ve yüksek adetlerde iPhone üretebileceği bir tesis kurmak o kadar da kolay değil.

Eğer Trump söz verdiği indirimleri yaparsa bu Apple için iPhone üretimini ABD’ye taşımak için bir teşvik olabilir ama bunun ötesinde eğer ABD Çin’den gelen ürünlere, yüzde 45 olacağı söylenen, ek vergiler koyarsa işte bu durumda Apple ürünlerini maliyet nedeniyle ABD’de üretmek zorunda kalabilir. En azından Apple’ın ABD iç piyasasına sattığı telefonları bir süre sonra ABD’de üretmek zorunda kalacak gibi görünüyor. Tabi bir diğer yol daha var; artık dünyadaki en pahalı iPhone satışının ABD’de olduğunu da görebiliriz.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir