Gündem

Dizüstü bilgisayarda 16 saat pil ömrü!

By

on

Microsoft, yeni model Surface Book dizüstü bilgisayarlarında ne özellikler sunuyor?

Apple’ın MacBook Pro tanıtımından sonra gözler tekrar Microsoft’un hafta ortasında perdesini araladığı yeni Surface Book modeline döndü. İkisi bir arada formundaki dizüstü bilgisayarın tam adı “Surface Book with Performance Base” olarak belirlenmiş ve bilgisayarın 10 Kasım itibarıyla yurtdışında satışa çıkması bekleniyor.

Şirketin açıklamasına göre yeni Surface Book modelinde görüntü performansı iki katına kadar çıkarılmış. Nvidia GeForce 965M grafik işlemciyle birçok oyunu sorunsuz oynatması beklenen Surface Book, pil ömründen de yüzde 30 daha tasarruf ediyor. Intel Core i7 işlemciden güç alan bilgisayarlarda en yeni nesil Kaby Lake kullanılmaması dikkat çekiyor.

Microsoft asıl kozunu ise bilgisayarın bataryasına saklıyor. Surface serisinden sorumlu Panos Panay’ın açıklamasına göre yeni Surface Book tek şarjla 12 ila 16 saat arası kullanılabilecek. Bu sayede uzun ofis günlerinde dahi şarj kablosuna ihtiyaç duyulmayacak. Dizüstü bilgisayarın diğer özellikleri geçtiğimiz yıl çıkan Surface Book ile benziyor; çıkarılabilir 13,5 inç ekran ve Surface Pen stylus kalem bu cihazda da tercih edilmiş.

Kasanın içinde ise elden geçirilmiş bir termal sistem ve Surface Book’u daha soğuk tutmak için eklenen ikinci bir fan bulunuyor. Elbette daha büyük pilin karşılığı ağırlıkta gözleniyor; 1,65 kg ile önceki yıla oranla daha ağır bir Surface Book kullanıcıları karşılayacak.

Başlangıç modelinde 256 GB SSD depolama ve 8 GB RAM bulunuyor. Bu cihaz 2.399 dolar yurtdışı fiyatıyla satılıyor. Depolama alanını artırdığınızda RAM miktarı da 16 GB’a ulaşıyor ve bu bilgisayarlar 2.799 dolar (512 GB) ve 3.299 dolar (1 TB) şeklinde fiyatlandırılıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir