Gündem

Dell Technologies 7 Eylül’de merhaba diyor

By

on

Dell EMC’yi 7 Eylül’de resmen satın almış olacak. Böylelikle bir yıldır süren süreç tamamlanacak ve Dell Technologies açılacak.

İlk olarak geçtiğimiz yılın ekim ayında yapılan 67 milyar dolarlık satın alma duyurusunun önündeki son hukuki engel, geçtiğimiz hafta Çin Ticaret Bakanlığı’nın da onay vermesiyle aşıldı.

EMC‘yi ve sahip olduğu şirket filosunu satın almak, Dell‘i başta yazılım tanımlı veri merkezi, birleşik altyapı, hibrit bulut ve güvenlik başta olmak üzere pek çok kritik alanda bir anda güçlü bir oyuncu haline getirecek. Dell Technologies Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Michael Dell, böylelikle son kullanıcı cihazlarından, temeldeki veri merkezlerine ve bulut altyapısına kadar tüm teknolojiyi satan piyasadaki tek şirket olacaklarını kaydetti. Dell Technologies’in ana rakipleri Hewlett Packard Enterprise, IBM ve Cisco Systems olarak sıralanıyor.

Satın alma sonrası kurumsal operasyonlar Dell EMC adlı şirket üzerinden yürürken, tüketici bilgisayarları yine Dell markasıyla satılacak. EMC’nin çoğunluk hissesine sahip olduğu yazılım şirketi VMware ise halka açık olarak işlem görmeye devam edecek.

Michael Dell kendi soyadını taşıyan şirketi, henüz bilgisayar toplayan bir üniversite öğrencisi olduğu 1984 yılında kurdu. EMC ise 1979 yılında kurularak dünyanın en büyük bağımsız kurumsal depolama satıcısı haline geldi ve bu yolda VMware, RSA ve Pivotal‘i satın aldı.

2001 yılından bu yana görevine devam eden ve teknoloji dünyasında en uzun süre yönetici olarak çalışanlardan biri olan EMC Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Joe Tucci‘nin ise anlaşmanın tamamlanmasıyla birlikte emekliye ayrılması bekleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir