Gündem

Cyanogen ile Microsoft’tan büyük ortaklık

By

on

Geçtiğimiz aylarda Android’i tahtından etmek, “gerçekten” açık kaynaklı yapmak istediğini açıklayan Cyanogen ile Microsoft’un yakın ilişkisi de dedikodu düzeyinde de olsa konuşulmaya başlanmıştı.

İki şirket, bugün itibariyle dedikodulara son noktayı koyarak “stratejik” ortaklıklarını resmi bir şekilde duyurdu. Bu yıldan itibaren artık Microsoft uygulamaları Cyanogen cihazlarında yer alacak.

Cyanogen’in tam olarak ne olduğunu detaylandıracak olursak, Google hizmetlerini ve Google Play Store’u kullanmayan, modifiye edilmiş bir Android sürümü olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Google Play’in bulunmadığı Çin gibi pazarlarda oldukça tutulan Cyanogen, neredeyse her model için çıkardığı ROM’larla da nispeten profesyonel kullanıcıların beğenisini topluyor.

Microsoft ile gerçekleştirdiği anlaşma da Cyanogen’i oldukça güçlü bir konuma getiriyor. Skype, Office, Bing, Outlook gibi uygulamalar, şirketin üreteceği telefonlarda yer alırken, Microsoft da Cyanogen OS için özel sürümler geliştirecek.

Cyanogen’den yapılan açıklamada, şirketin başından beri açıklığı savunduğu belirtilerek Microsoft uygulamalarının telefonlara önceden yüklü bir şekilde gelmeyeceğini ve gelse bile silinebileceğini söyledi.

İki şirket arasındaki bu ortaklık, bir süredir dillendiriliyordu. The Wall Street Journal, yazılım devinin Cyanogen’e 70 milyon yatırım yapacağını duyurmuştu. Şu an için bu anlaşma sonucundaki mali durum hakkında açıklama yapılmasa da, Cyanogen geçtiğimiz ay 80 milyon dolar değerinde yatırım aldığını duyurmuştu.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir