Gündem

Cyanogen Google’ın dev teklifini reddetti

By

on

Birçok küçük teknoloji firması için, Google’ın ilgisini çekmek en büyük hedef olabilir. Ama bunu başaran Cyanogen için bu durum geçerli değil. The Information haberine göre Cyanogen CEO’su Kirt McMaster, şirket hissedarlarına Google’ın Android bölüm başkan yardımcısı Sundar Pichai’nin şirketi 1 milyar dolar gibi bir fiyata satın alma teklifini reddettiğini söylemiş. Şirketin bu müthiş rakamı ve Google’ın ilgisini reddetmesinin arkasında ise Cyanogen’in uzun vadeli hedefi yatıyor: Üçüncü en popüler mobil platform olmak.

Uzun süredir Android kullanıcıları, telefonlarını veya tabletlerini Root ederek Cyanogen’in ürettiği Custom ROM’ları kullanıyordu ancak Cyanogen resmen geçtiğimiz sene Eylül ayında şirketleşmişti. Sonrasındaki hızlı büyüme, daha açık bir Android alternatifi oluşturma ve üçüncü ekosistem olma hedefi de doğal olarak Google’ın radarından kaçmadı.

Açık bir Android tecrübesini sürdürmeye devam etmek adına dahi olsa Google’ın 1 milyar dolarlık teklifini reddetmek, Cyanogen için oldukça cesur bir hamle. Şirket geçtiğimiz yıl toplamda 30 milyon dolar gibi bir bağış toplayabilmişti. Yine de özgüveni yüksek olan Cyanogen, Micromax ile Cyanogen bazlı bir telefon çıkarma anlaşması yapmış ve OnePlus ile de ortaklığa giderek ciddi şekilde beğeni toplayan OnePlus One telefonlarda kendine yer bulmuştu. Cyanogen’in bu cesur hamlesinin uzun vadede nasıl bir sonuç vereceğini tahmin etmek için henüz çok erken olsa da, Google’ın radarına girmiş olmaları geleceklerinin nispeten parlak olduğunu gösterir nitelikte.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir