Gündem

Cyanogen, Google’dan ayrılmak istiyor

By

on

Android için yaptığı oldukça kaliteli ROM’larla ünlenen Cyanogen, Google ile bağlarını olabildiğince koparmak istiyor. Hafta sonu San Francisco’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Cyanogen CEO’su Kirk McMaster, şirketin geleceğe dair planlarından bahsetti. Cyanogen’in nihai amacı, “Android’i Google’dan uzaklaştırmak.”

Cyanogen, şu ankinden daha açık kaynaklı bir Android sürümü vermek istiyor. Böylece Cyanogen, ortaklarına tek aşamalı hizmetler sunabilecek. McMaster, bunun için Google Now’ı örnek gösterdi. Google’ın müthiş işleyen kişisel asistan hizmeti, üçüncü parti uygulamaların izni olmayan bir seviyede Android’i kullanıyor. Cyanogen ise, ortaklarına böyle uygulamalar yapma şansı vermek istiyor. Bunun için de Yahoo’nun Aviate launcher’ını örnek gösteren McMaster, işletim sisteminin en temeline erişim olanağı ile yapılabilecekleri anlattı. Elbette bunun için Yahoo ile Cyanogen’in ortak olması gerekiyor ve şu an için böyle bir durum söz konusu değil.

Dahası, Cyanogen önümüzdeki 3 ile 5 yıl arasında, Google’ın bir parçası olmak istemediğini duyurdu. Yani, şirket tamamen Google’ın kontrolünde olan Google Play hizmetlerinin haricinde bir uygulama mağazası üzerinden kullanıcılara Google’ın izin vermediği şeyleri de yapabilen uygulamalar sunmak istiyor. Cyanogen’in bu mağaza planının 18 ay içerisinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Sonuç olarak, anladığımız kadarıyla Cyanogen artık Google’dan ve Android üzerindeki kontrolünden bıkmış. Daha önce de Google’ın 1 milyar dolarlık satın alma teklifini reddeden Cyanogen’in bu ciddi planlarını nihayetinde uygulamaya koyup koyamayacağını ise zaman gösterecek. Yine de şu ana kadar böyle bir projeyi Cyanogen’den çok daha fazla kaynağa sahip olan dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon’un gerçekleştirebildiğini ve onun da pek başarılı olamadığını söyleyelim.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir