Gündem

Çocuklar Amazon’un cebini yaktı

By

on

Amazon, çocukların gerçekleştirdiği uygulama içi satın almaların 70 milyon dolarını geri ödeyecek.

Amazon’un kendine özel uygulama mağazası Android cihazlara indirilebiliyor ve Amazon mağazasından indirilen uygulamaların içinden satın alma işlemi yapıldığında bu ücretler kullanıcının Amazon hesabına yansıtılıyor. Bu tarz uygulamalar aynı zamanda Kindle tabletlerde de çalışıyor.

Ancak aileler, Amazon’un sunduğu sistemde, ailelerin rızası olmadan çocukların kolayca sanal alışveriş yapabilmesinden çok rahatsızlık duyuyor zira çoğu zaman aileler çocukların mobil uygulamaların içinden gerçekleştirilen yüksek meblağlı satın almalar ile karşılaşınca şok geçiriyorlar. Yüzlerce hatta binlerce dolarlık faturalar ile karşılaşan aileler harcanan paranın bir kısmını veya tamamını geri almak istiyorlar.

Birleşik Devletler Federal Ticaret Komisyonu (FTK) bu durumdan zarar gören ailelere geri ödeme yapılması gerektiği yönünde kanaat bildirmişti. Ancak Amazon bir süredir bu ödemeleri yapmamak için yasal süreçleri sürdürüyordu. Amazon geri ödemeleri yapmayı kabul ediyor ancak bunu nakit olarak değil hediye çeki olarak ödemek istiyordu. Nihayet geçtiğimiz günlerde FTK ile Amazon uzlaşmaya vardı ve Amazon; çocukların bilinçsizce yaptığı satın almalardan dolayı yasadışı bir şekilde para kazandığını kabul etti ve yaşanan hukuki mücadeleye son verdi. Bu sebeple Amazon 70 milyon dolardan büyük bir tutarı nakit olarak geri ödemek durumunda kalacak.

Amazon, gelen taleplere hemen yanıt vermemekle birlikte şirketin nasıl geri ödeme yapacağı da belirsizliğini koruyor. Geçmişte Apple ve Google da benzer sorunlar yaşamıştı ve müşterilerine toplam 51 milyon dolar geri ödeme yapılmıştı. Apple, bu konuda mağdur duruma düşen bütün müşterilerine geri dönmüştü. Toplam 37.000 şikayet için de geri ödemelerini gerçekleştirmişti.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir