Gündem

Çinliler iPhone’larını parçalamaya başladılar!

By

on

Filipinler ile arasındaki siyasi krizin aleyhine sona ermesinde ABD’yi sorumlu tutan Çinliler, başta Apple’ın akıllı telefonları olmak üzere, hemen her Amerikan ürününe karşı tepki gösterme eğilimindeler. Gelişmeler kaygıyla izleniyor. 

Durdurulamıyorlar! ABD karşıtı hareketin iyiden iyiye yükseldiği Çin’de iPhone’a ve diğer Amerikan ürünlerine nefret yükseliyor. 1,2 milyar nüfuslu ülkede yaşanan gelişmeler, kısa süre önce alınan uluslararası bir karara dayanıyor.

Filipinler ile aralarında Güney Çin Denizi sınırları ile ilgili anlaşmazlık yaşanan ve uluslararası mahkemede ABD’nin etkisiyle aleyhlerine karar çıktığına inanan Çinliler’in tepkisi büyük. Sosyal medyada iPhone’larını kıranların video görüntüleri ile sıklıkla karşılaşılıyor, ayrıca konuyu farklı noktalara götüren adımlar da dikkat çekmeye başladı…

Örneğin ülkenin önde gelen sanayi şehirlerinden Zhejiang’daki bir şirkette, Apple’ın eylül ayında tanıtacağı akıllı telefon modeli iPhone 7’nin satın alınması ve kullanılması yasaklandı. Ayrıca herhangi bir Apple iPhone akıllı telefonunu farklı bir markanın modeliyle değiştirmeye karar veren çalışanlara da 150-374 dolar arasında ödeme yapılacağı duyuruldu.

Apple iPhone 6 sahipleri için 374 dolar olarak belirlenen rakam, iPhone 4 için 150 ve iPhone 5 için 225 dolar şeklinde. Şimdiye kadar 20’ye yakın çalışanın iPhone’ununu değiştirmekle ilgilendiği de belirtiliyor. Söz konusu rakamların çalışanlara ‘bonus’ olarak verileceği de ekleniyor. Konuyla ilgili konuşan şirket yetkilisi ise alınan kararın ‘vatanseverlik’le ilgili olduğunu ifade etti.

Gündemdeki bu ilginç gelişmenin teknoloji dışında kalan farklı boyutları da var. Ülkedeki tanınmış restoran zinciri mağazalarından KFC de boykotlardan nasibini almış durumda. Ayrıca Filipinler’den mango satın alımı da rekor seviyede azaldı.

Çin hükümeti, Kuzey Çin Denizi’nin tamamında hak iddia ediyordu. Filipinler ise buna karşı çıkmıştı. Alınan karar Çin resmi kaynakları tarafından ‘siyasi bir saçmalık’ şeklinde yorumlandı. Gelişmelerin daha ciddi noktalara varmasından endişe ediliyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir