Gündem

Çin’de internet haberlerine ağır denetim geldi

By

on

ABD’de hükümetin Facebook ve Twitter’ın haber yayınlamasını yasakladığını düşünün. Benzer bir olay Çin’de gerçekleşti.

Uzun yıllardır Çin’in giderek daha az baskıcı ve özgürlüklere doğru yol alan bir ülke olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Evet, Çin’de internet var ancak bu internet bağlantısı devletin çok ciddi denetimi altında. Örneğin Çin’den özel izniniz yoksa Google, Facebook, Twitter, YouTube gibi servislere erişmek mümkün değil. Bunların yerine Çin’in Baidu, Weibo gibi kendi yerel internet siteleri bulunuyor.

Öte yandan Çin şu anda dünya üzerinde medya sektörü için en fazla baskının olduğu ülkelerin başını çekiyor. Bu baskıya bir yenisi eklendi ve ülkenin yerel internet sitelerinin devletin onayı olmayan haberleri yayınlamasını yasakladı. Bunu ABD’de Facebook ve Twitter’ın haber yayınlamasının yasaklanması gibi düşünebilirsiniz. Elbette bunu denetlemek oldukça güç ancak Çin’de bu tarz suçların ciddi cezaları olduğu için insanlar bu tarz haberleri artık paylaşmaktan çekineceklerdir.

Peki, Çin’de VPN veya TOR tarzı uygulamalar ile özgür internete çıkmak mümkün değil mi? Teorik olarak evet ancak pratikte oldukça güç zira Çin devleti dünyanın en gelişmiş ve büyük firewall sistemini kullanıyor. Derin paket analizi (deep packet inspection) ile şifreli internet verilerine ulaşarak bu akışları engelleyebiliyor veya denetleyebiliyor.

Günün sonunda Çinli halka acımaktan öte eğer Çin’e seyahat edecekseniz orada kalacağınız müddet boyunca dünyanın en büyük internet sitelerine erişimden ve Çin devletinin onaylamadığı haberleri almaktan mahrum kalacağınızı bilmekte fayda var.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir