Gündem

Çin hükümeti Instagram’ı yasakladı

By

on

Çin hükümeti, Hong Kong’da gerçekleşen demokrasi yanlısı protestoların yayılmasını engellemek ve biber gazı kullanımından bahsedilmesinin önüne geçmek amacıyla ülkede Instagram kullanımını yasakladı.

Facebook’un sahip olduğu Instagram, politik konularda sert bir sansür uygulayan Çin’de halen kullanılabilir olan birkaç ABD kaynaklı sosyal ağdan biriydi. Ancak Pazar günü Çin’deki kullanıcılar fotoğraf ve video paylaşım uygulamasının engellendiğini duyurmaya başladı. Pazartesi günü e-posta ile yapılan bildirimle birlikte Instagram da sorunun farkında olduklarını ancak Instagram’a erişip sorunu araştırmakta zorluk yaşadıklarını duyurdu.

Çin hükümeti benzeri internet yasaklarına şimdiye kadar hiçbir şekilde gerekçe vermezken, bir şekilde yasayı çiğnediklerini açıklamakla yetinmişti. Instagram yasağının, Hong Kong’daki demokrasi yanlısı protestoların tüm ülkeye yayılmasını engellemek için gerçekleştiği düşünülüyor. Pazar günkü protestolarda Çin polisi protestoculara karşı biber gazı kullanmış ve bu görüntüler de anında internette paylaşılmıştı.

Çin’deki ana akım medya da “gerekli yasal düzenlemeler” sebebiyle protestolara dair haberlerini kaldırırken. Çin’in en büyük arama motoru Baidu’da “Hong Kong biber gazı” aramasının sonuçları sansürlendi. Ülkenin en büyük sosyal ağı konumundaki Sina Weibo’da da aynı şekilde Çince “biber gazı” ifadesi arama sonuçlarından kaldırıldı. Diğer haber siteleri de protestoları içeren haberlerini kaldırdı.

Çin’de uygulanan internet sansürü bu yıl daha ciddi şekilde devam ederken, Mayıs ayında yerel kullanıcılara sansürsüz arama sonuçları gösterdiği gerekçesiyle tüm Google hizmetlerine erişim engellenmişti. Temmuz ayında da Hong Kong’daki demokrasi yanlısı protestolar neredeyse yarım milyon insana ulaşmışken, Line ve KakaoTalk gibi mesajlaşma uygulamaları hizmetlerinde aksaklık olduğunu duyurmuştu.

Facebook ve Twitter ise ülkede uzun zamandır yasaklanmış durumda.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir