Gündem

Chromebook’ların yıldızı yükseliyor

By

on

Gartner verilerine göre Chromebook satışları bu sene yüzde 18 büyüdü ve 2019’a kadar çift haneli büyümeye devam edecek.

Chromebook satışları çift haneli olarak büyümeye devam ediyor ancak satışlar Google’ın beklediği gibi PC satışlarına alternatif olabilecek düzeyin yakınına bile henüz ulaşmadı.

Gartner Analistlerinden Mikako Kitagawa’ya göre Bu sene Chromebook satışları geçen seneye göre yüzde 18 artış gösterdi. PC pazarındaki büyümenin sürekli küçüldüğü düşünülürse bu büyümenin hala devam ettiği nadir alanlardan bir tanesi.

2015 yılında 6,5 milyon civarında gerçekleşen Chromebook dağıtımı bu sene 7,5 ila 8 milyon arasında bir rakamda seyredeceği tahmin ediliyor. 2016’nın ilk çeyreğinde 1,65 milyon adet Chromebook satışı gerçekleşti. Ancak ikinci çeyreğe ait net rakamlar henüz açıklanmadı.

Elbette toplam 290 milyon adede ulaşan cihaz satışı ile bu rakam PC pazarında sadece denizdeki ufak bir damladan ibaret. Chromebook bilgisayarlar dışında 2 si 1 arada cihazlar ve oyun PC’lerinin satışlarında da büyüme görülüyor.

Kitagawa’ya göre Chromebook satışlarında şu anda lider pazarlar Kuzey Amerika ve Batı Avrupa. Bu cihazlar maalesef Güney Amerika, Asya ve Afrika pazarında pek rağbet görmüyorlar.

 

Şu anda Chromebooklar için eğitim sektörü en büyük müşteri konumunda. ABD ve Kanada’da pek çok sınıfta öğrenciler Chromebook kullanmayı tercih ediyorlar.

Öte yandan Chromebook makineler için iş dünyası da önemli bir potansiyel taşıyor. Ancak web tabanlı uygulamalar için geliştirilen Chromebook bilgisayarlar hafif ve düşük maliyetli yapıları ile dikkat çekmelerine rağmen bu yapı iş dünyasının ihtiyaçları ile henüz tam örtüşebilmiş değil.

Gartner’a göre şu anda Acer, HP ve Dell en büyük Chromebook küreticileri konumunda.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir