Gündem

Chrome uygulamaları tarih oluyor

By

on

Google, üç yıl önce tanıttığı Chrome için çalışan özel uygulamaların fişini tüm platformlarda 2018 başında çekeceğini duyurdu.

İlk olarak 2013 yılında yayınlanan ve web üzerinde sunulmayan bazı işlevlere erişim olanağı sunan Chrome uygulamaları, geliştiriciler için ise tek bir uygulama yazarak bunu Windows, Mac, Linux ve Chrome OS üzerinde sorunsuz çalıştırmak anlamına geliyordu. Bu uygulamalar iki şekilde kullanıcıya sunulabiliyordu. “Hosted Apps” (Barındırılan Uygulamalar) biraz daha web uygulamalarına yakın şekilde çalışırken, “Packaged Apps” (Paket Uygulamalar) ise mobil uygulama mağazasında yer alan geleneksel uygulama mantığına daha yakın çalışıyordu.

Google bu sistemi 2018 başında yayından kaldıracağını açıkladı. Bir buçuk yıla yakın bir sürede, Chrome için uygulama geliştirenlerin kendi yazılımlarını tarayıcının içinden çıkarıp nasıl servis edeceklerini bulmaları gerekiyor. Barındırılan uygulamalar için bu özelliği web üzerine taşımak zor olmayacak. Zira bu uygulamalardaki çoğu özellik web tabanlı çalışıyor.

Paket uygulamalar için ise geliştiricilerin yeni bir kurulum hazırlamaları gerekiyor. Google bu noktada web uygulamaları, eklentiler, eklentilerle zenginleştirilmiş web sayfaları ya da doğal uygulamalar öneriyor.

Google’ın aldığı kararın arkasında ise son yıllarda web teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişme yatıyor. Chrome içinde uygulama olarak sunulan işlevlerin pek çoğu artık sıradan bir web sitesinde bile bulunabiliyor. Ayrıca Windows, Mac ve Linux kullanıcılarının sadece yüzde 1’i Chrome Paket Uygulamalar’ı kullanıyor.

Kademeli olarak gerçekleşecek olan kapanma sürecinde ilk olarak bu yılın sonlarından itibaren yeni Chrome uygulamaları sadece Chrome OS için yayınlanacak. Mevcut uygulamalar ise diğer platformlarda faaliyetini sürdürecek. 2017’nin ikinci yarısında Chrome Web Store üzerinde Chrome uygulamaları görüntülenemez hale gelecek. 2018 başında ise bu uygulamalar tüm platformlarda işlevini yitirecek.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir