Gündem

Cep telefonunuzu cebinizde taşımayın

By

on

Cep telefonu üreticileri, radyasyon seviye testi yaparken, cihazları vücudunuzdan çok uzakta tuttuğunuzu düşünüyorlar.

Cep telefonları için üretilmiş olan radyasyon standartları 1990’lara dayanıyor. Bu radyasyon standartları o zamanlar cep telefonlarının daha çok kemer ceplerinde taşındığı dönemlere ait. Ancak bir zamanlar oldukça popüler olan bu taşıma şekli artık tarihte kaldı. Popüler markaların yeni cep telefonlarının kitapçıklarını okursanız, bunun çok da tarihte kalmadığını görürsünüz. Samsung, Motorola, HTC ve LG gibi markaların kitapçıklarında halen cep telefonlarını vücudunuzdan en az 1 cm uzakta tutmanız gerektiği yazıyor.

Kanser Yapmıyor (mu)?

Amerikan Federal İletişim Komisyonunun (FCC) kararına göre mobil telefonların yaydığı RF (radyofrekans) radyasyonu kanser, baş ağrısı, baş dönmesi ya da bir başka sağlık sorununa yok açmıyor. Ancak bu karar bile telefonların nispeten daha az kablosuz iletişim kurduğu 1996 yılındaki ölçümlere dayanıyor.

Üreticiler yeni nesil telefonlardaki radyasyon yayımını ölçmek için iki farklı test yapmak zorundalar. Birinci testte telefonu kulağına dayayıp görüşme yapan bir kişiyi diğerinde ise yalnızca vücudunda taşıyan kişiyi simüle ediyorlar. Ancak asıl mesele de burada başlıyor.

Testleri yapmak zorunlu ancak bu testler yapılırken telefonların vücuttan ne kadar uzakta olacağı iki farklı standart tarafından belirlenmiş. Birincisinde arada herhangi bir kıyafet olmadan maksimum 5 mm uzaktan yapılan testler ki bunlar konuşmayı simüle ediyor. Diğeri ise 2.5 cm uzaktan yapılan testler ki bu halen 90’lı yıllarda kullanılan kemer kılıflarını gösteriyor.

Büyük üreticiler halen kılıf kullanın diyor

Dünyanın en büyük telefon üreticilerinin kullanım kitapçıklarındaki güvenlik kısımları halen FCC’nin 1996’da aldığı standartlara atıf yapıyor. Örneğin Motorola Moto G kullanım kitapçığındaki ifade şu şeklide: “Telefonu vücudunuza yakın bir şekilde kullanırken (elinize almış veya başınıza götürmüş olmanın dışında) en az 1.5 cm’lik bir ara bıraktığınızdan emin olun.” Motorola aynı zamanda bir kılıf kullanacak olursanı, metal kaplama olmadığına dikkat etmeniz gerektiğini belirtiyor. LG G4 ya da HTC One M9 telefonların kullanım kılavuzlarında ise RF test seviyelerine uymak için telefonu vücunuzdan 1 cm uzakta tutmanız gerektiği yazılıyor. Apple ile beraber gelen uyarılarda ise minimum uzaklık 5 mm olarak belirtilmiş.

Tüm bu uyarılara rağmen telefonların ne kadar ışınım ve zarar verdikleri bildirilmiyor. Verilen uyarı aslında yalnızca şunu söylüyor: biz bu testi 1 cm ya da 5 mm uzaktan yaptık ve FCC onayını aldık. Bukadar uzaktan bile ne kadar RF radyasyonuna maruz kaldığınız bilinmez. Ancak şu bir gerçek ki cep telefonlarının radyasyon seviyeleri ölçülürken, hiçbir zaman günde en az 12 saat cebinizde, vücudunuza yalnızca birkaç milim uzakta taşıyacağınız hesap edilmiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir