Gündem

Casuslara kötü haber: Edward Snowden iPhone kılıfı tasarladı

By

on

Bu konsept tasarımın amacı gazetecilerin istihbarat teşkilatları tarafından takibini önlemek.

ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) bahçesine incir ağacı diken Edward Snowden bu sefer hiç beklenmedik bir hamle ile karşımıza çıktı: bir iPhone kılıfı.

Henüz üretime geçmemiş bu konsept kılıfın amacı istihbarat teşkilatlarının nerede olduğunuzu takip etmesini engellemek.

Snowden’a göre akıllı telefonlar giderek mükemmel araçlara dönüşmekle birlikte aynı zamanda “mükemmel birer takip aracı.”

Hükümetler akıllı cep telefonu kullanıcılarını Wi-Fi, Bluetooth, GPS ve radyo sinyallerinden takip edebiliyorlar. Snowden bu durumun gazeteci, aktivit ve hak savunucuları tehlikeli bir duruma düşürdüğüne inanıyor.

 

Dün yaptıkları bir açıklama ile Edward Snowden ve hacker Andrew Huang olası bir çözüm önerisi getirdiler. Bu öneri bir iPhone kılıfından ibaret. Bu kılıf kullanıcının bilgisi olmaksızın telefonun radyo sinyalleri aktif hale getirildiğinde bunu tespit ederek kullanıcıyı uyarıyor.

Pek çok kişi telefonun uçak moduna alındığında tüm sinyallerin kesildiğini düşünebilir ancak Snowden iPhone gibi cihazlarda durumun böyle olmadığını ve GPS sinyallerinin açık kaldığını iddia ediyor. Öte yandan telefona bulaştırılan bir zararlı yazılım ile bu sinyalleri sürekli aktif tutmak da mümkün.

Snowden’ın cihazı bir kılıf gibi telefona takılıyor ancak SIM kart girişine de bir kablo bağlantısı yapılıyor. Böylece kılıf üstündeki ufak bir işlemci telefonun sinyallerini sürekli olarak kontrol edebiliyor.

Bu özel kılıfın üstündeki minik bir ekran aynı zamanda telefonda gerçekleşen beklenmedik olaylar hakkında kullanıcıyı da uyarabiliyor. Ayrıca kılıfın üstünde telefonun gücünü tümüyle kesecek bir “kapatma” butonu da bulunuyor.

Bu ürünün sadece konsept olduğunu ve şu anda kullanılabilir olmadığını da tekrarlamamız lazım.

 

Recommended for you

1 Comment

  1. Nihat Vural

    Aralık 3, 2016 at 9:49 am

    ilginç bir konu. Tartışmalar ve güvenlik hiç bitmeyecek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir