Gündem

Büyük veri 46 milyar dolara ulaştı

By

on

Büyük veri ile ilgili ürün ve hizmetlerden şirketlerin elde ettiği yıllık kazanç bu yıl 46 milyar dolara ulaşacak.

Son yıllarda teknoloji dünyasının en çok konuştuğu kavramlardan biri haline gelen büyük veri (big data), 2016 yılında Nesnelerin İnterneti ve bulut gibi destekleyici teknolojiler sayesinde zirveye ulaştı gibi görünüyor. SNS Research yayınladığı son raporda 2016 yılında büyük veriye ilişkin ürün ve servislerin 46 milyar dolarlık bir ekosistem oluşturacağını belirtiyor. Üstelik bu sadece başlangıç.

Rapora göre 2020 yılının sonunda, şirketlerin büyük veri için donanım, yazılım ve profesyonel hizmet giderleri toplamda 72 milyar dolara ulaşacak. Bu gelir şimdilik büyük ölçüde donanım satışları ve servislerden elde edilse de, rapordaki öngörüler 2020 yılında yazılımın 7 milyar dolar farkla en çok kazandıran iş kolu olacağını iddia ediyor:

“Gizlilik endişeleri ve kurumsal direnç gibi zorluklara rağmen, büyük veri yatırımları dünya genelinde ivme kazanmaya devam edecek.”

Benzer görüşler ifade eden Ovum analistlerinden Tony Baer de büyük verinin kurumsal şirketler için yakında hayati konulardan biri haline geleceğini belirtiyor ve ekliyor: “İnovasyonun öncüleri için özgün bir rekabet avantajı sağlamayacak, ancak iş analitiği ve karar alma mekanizmalarına olmazsa olmaz bir taban oluşturacak.”

Bulut depolama ve servisleri, büyük veriyi çoğu kurum için makul hale getiriyor, ancak bunu faydaya dönüştürmeyi herkes başaramıyor. Burada önemli eksikliklerden biri de başta veri bilimciler olmak üzere, iş analitiği ve IT alanında doğru becerilere sahip kalifiye personel eksikliği olarak görülüyor.

Computer Economics Başkanı Frank Scavo, bu durumu şöyle özetliyor: “Büyük veriye yatırım yapmayı planlıyorsanız, gerekli becerileri geliştirebilmeleri için çalışanlarınıza da yatırım yapmaya hazırlıklı olmalısınız. Aynı zamanda kariyerinin başında bir IT profesyoneli iseniz, büyük veri şu an odaklanmak için harika bir alan teşkil ediyor.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir