Gündem

Bu yapımcılar sözünden döndü

By

on

Bu oyunlar Linux ve SteamOS için duyuruldu, ne var ki sonrasında hiçbiri söz verilen platformlarda görülmedi!

Linux kullanıcılarının, duyurulan oyunlar gerçekten Linux veya SteamOS için yayınlanmadan satın alma işlemi gerçekleştirmemesinde fayda var. Başta AAA olarak da bilinen büyük oyunlar olmak üzere, pek çok yapımın Linux ve SteamOS platformlarına uyarlanacağı söylendi ancak bu sözler asla gerçeğe dönüşmedi.

Steam Machines ve Linux üzerinde oynayabileceğiniz pek çok başarılı oyun bulunuyor. Tam da bu yüzden, geliştiricilerin kullanıcıları daha fazlası için beklentiye sokması ve ardından sessiz kalmaları hayal kırıklığı yaratıyor.

Örneğin Valve, geçen yılın en büyük oyunlarından aksiyon RPG türündeki The Witcher 3: Wild Hunt‘ı Steam’in ana sayfasında dev bir posterle “SteamOS için Geliyor!” reklamlarıyla duyurmuştu. Ne var ki bu duyuru sadece birkaç saatlik aranın ardından kaldırıldı ve Valve konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Geliştirici firma CD Projekt RED de Linux ve SteamOS uyarlamaları hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Batman: Arkham Knight aynı iki platform için duyurulan bir diğer büyük AAA oyun olmuştu. Ancak PC oyuncularını uzun süre sinir eden sorunlu bir Windows sürümünün ardından SteamOS, Linux ve Mac uyarlamaları iptal edildi. Yayıncı Warner Bros‘un da hayal kırıklığına uğrayan PC oyuncularına geri ödeme yapması gerekti. Oyun için Mac ve Linux’ta ön sipariş verenlere de geri ödeme yapıldı.

Capcom’un Valve ile SteamOS ve Linux sürümleri üzerinde çalıştığını en son Şubat 2016’da açıkladığı Street Fighter V‘in bahar aylarında yayınlanması bekleniyordu. Ne var ki altı ay geçmesine karşın ne Capcom ne de Valve herhangi bir güncelleme paylaşmadı. Multiplayer FPS Evolve, strateji oyunu Total War: Rome II, Gauntlet ve yarış oyunu Project CARS da iki platform için duyurulduktan sonra iptal edilen ya da sessizliğe gömülen oyunlar arasında yer aldı.

Geliştiriciler Steam Machines ve SteamOS’un daha büyük bir başarı yakalayacağını umarak bu sözleri vermiş olabilir. Kimileri ise kendi oyunlarının Windows platformundaki performansından daha fazlasını bekledi. Ne var ki her iki açıdan da başarı ıskalanınca, verilen sözler tutulamadı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir