Gündem

Bu Windows 10 bilgisayarı robota dönüşüyor

By

on

SolidRun Q4 adlı geliştirici kartı, Windows 10 işletim sistemini çalıştırabiliyor.

Piyasada Raspberry Pi benzeri pek çok geliştirici kartı olsa da, çoğunda Microsoft’un Windows 10 işletim sistemini çalıştırmak mümkün olmuyor. SolidRun Q4 kartın en önemli özelliği işletim sisteminde sağladığı esneklik olarak öne çıkıyor. Windows 10’un farklı sürümlerini çalıştırabilen SolidRun aynı zamanda ilginç aygıtlar meydana getirmek için bir geliştirici kartı olarak da kullanılabiliyor.

Windows 10 PC işlevi görecek kadar hızlı işlemci, bellek, depolama ve yuvalara sahip olan SolidPC Q4, ABD’de 139 dolara satılıyor ancak bu aygıtı bilgisayar olarak kullanmak için Windows 10’un masaüstü sürümünü ayrıca satın almak gerekiyor.

Windows 10 kurmadan önce karta OS’in minimum sistem gereksinimlerini de takmak gerekiyor; 2 GB bellek ve 16 GB depolama alanı. SolidRun Q4 128 GB’a kadar dahili flaş belleğin yanı sıra 8 GB DDR3 RAM destekliyor.

Bilgisayar olarak kullanımın yanı sıra akıllı ev cihazları, nesnelerin interneti ile uyumlu makineler ve diğer aygıtlar yaratmak için kullanılabilen SolidRun Q4 ayrıca Microsoft’un ücretsiz Windows 10 IoT Core ve Linux işletim sistemlerini destekliyor.

Braswell mimarisinde çift çekirdekli, 2,56 GHz saat hızına sahip Intel Pentium N3710 ve full HD video oynatabilen bir entegre grafik işlemci kullanan kart açık kaynaklı Chromium OS‘i de çalıştırabiliyor. 53 x 40 milimetrelik küçük boyutlarıyla birden fazla işletim sisteminin mevcut donanımla uyumluluğunu test etmek isteyen profesyonellere hitap eden SolidRun Q4 bağlantı yuvalarında HDMI 1.4b, DisplayPort, USB 3.0 girişleri ve SSD ya da Wi-Fi modülü takmak için m.2 bağlantılar bulunduruyor. Kartı muhafaza etmek için kullanılacak metal kasa ise ayrıca satılıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir