Gündem

Bu uygulamalar dolandırıcılardan koruyor

By

on

iOS 10 için geliştirilen arama engelleme uygulamaları, dolandırıcıları ve reklam aramalarını tamamen önlüyor.

Kredi kartı taksitlerini sıfırlayacağını iddia eden dolandırıcıların ya da sizi kendi TV servisine abone yapmak isteyen pazarlamacıların aramaları sizi bıktırıyorsa, aradığınız çözüm iOS 10 ile geliyor: Uygulamalar artık arayan kişiyi dolandırıcı veya spam olarak belirleyip isteğe bağlı olarak otomatik engelleme yapabiliyor.

Her yaştan kullanım için fayda sağlayabilecek olan bu yeni özellik, en çok da iyi bir indirimle dolandırıcılık arasındaki farkı çözmekte zorluk çeken yaşlı kullanıcıların işine yarayacaktır. Üstelik Apple bu API’yi sağlarken, uygulama geliştiriciler ile görüşme bilgilerinizi paylaşmıyor. Tıpkı iOS 9‘daki içerik önleyici Safari eklentileri gibi, dolandırıcı aramalarını tespit etmeye yarayan tüm kurallar uygulama içinden çalışıyor. Diğer bir deyişle uygulamalar size ait bilgileri harici bir sunucuya gönderemiyor. Cihazınıza gelen aramalar hakkında bilgiler, kullandığınız telefonu asla terk etmiyor.

hiya-caller-id

Bu uygulamalar ayrıca Caller ID özelliği sunarak arayan numara hakkında Apple’ın sunduğu tahmini konum bilgisinin ötesinde kişi veya işletme hakkında bilgiler görüntüleyebiliyor. iOS 10 ile hayatımıza giren bu yeni uygulamaların farklı özelliklerde ve fiyatlandırmalarda App Store‘da yerini alması bekleniyor. Kimileri tamamen ücretsiz olacak, bazıları tek seferlik bazıları ise aylık ücretlendirme ile çalışacaktır. Derinlemesine çağrı entegrasyonunun bir süredir kullanılabildiği Android için popüler olan kimi uygulamaların iOS 10 ile birlikte Apple ekosistemine de dahil olması bekleniyor.

Bu uygulamaların ilk örneklerinden biri de ücretsiz Hiya adlı uygulama oldu. Uygulamayla aynı adı taşıyan şirket, hem halka açık hem de özel veri kaynaklarından topladıkları bilgiler ışığında istenmeyen aramaları kategorilere ayırabiliyor. Hiya‘nın teknolojisi hem Samsung hem T-Mobile tarafından kullanılıyor.

Tıpkı “Girilmez” tabelasına benzer bir kırmızı uyarı kalkanıyla, dolandırıcı olarak tanımladığı arayanlar hakkında kullanıcıyı uyaran Hiya, bazı sık kullanılan dolandırıcılık türleri arasında dahi ayrım yapabiliyor. İstenmeyen çağrılar ise “telepazarlama” ya da “anket” gibi uyarılarla birlikte sarı simgeyle görüntüleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir