Gündem

Bu kez hack içeriden geldi!

By

on

İngiltere merkezli iş yazılımı geliştiricisi Sage’de yaşanan veri sızıntısıyla ilgili bir şüpheli gözaltına alındı.

Londra polisinin tutukladığı kişinin bir şirket çalışanı olduğu ortaya çıktı. Polisin açıklamasına göre, kendi çalıştığı şirketi dolandıran 32 yaşındaki kadın kefaletle serbest bırakıldı.

Muhasebe ve bordro yazılımlarıyla bilinen Sage geçtiğimiz hafta müşterilerini sızıntıyla ilgili bilgilendirse de, gerçekten verilerin çalınıp çalınmadığı ya da çalınan verinin hangi bilgileri içerdiği şimdilik bilinmiyor. Bilinen, Birleşik Krallık’taki 200 ila 300 Sage müşterisi şirketin yaşanan bu sızıntıdan etkilenmiş olabileceği. Kurumun açıklamasına göre sızıntı, şirket içi login verilerine yetkisiz erişim yoluyla gerçeklemiş görünüyor.

Sage ile iletişim halinde olan güvenlik şirketi Antisocial Engineer tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket içindeki bir çalışan şu an ana şüpheli olarak görülüyor. Sage’nin yazılımı bordro verilerini işlediği için, müşterilerin personele ait adres, sigorta numarası, banka hesap bilgileri gibi kritik verilerin yanlış ellere geçmiş olabileceğinden şüpheleniliyor.

Gözaltı ile ilgili Sage tarafı açıklama yapmazken, güvenlik uzmanları bu sızıntının kurum içi veri hırsızlığı konusuna yeniden ışık tuttuğunu belirtiyor. Sistemlerini korumak isteyen şirketlerin, personel için kritik veriye koşulsuz erişim sağlarken neleri riske attığını gözden geçirmesi gerekiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir