Gündem

BlackBerry yavaş yavaş vazgeçiyor!

By

on

Kanada merkezli teknoloji şirketi BlckBerry, Android işletim sistemine sahip yeni modeli DTEK50’yi duyurdu. Cihaz teknik özellikleri ile hayal kırıklığı yaratırken düşük bir fiyatla gelmesi de şaşırttı. Soru şu: BlackBerry ne yapmaya çalışıyor?

Mobil teknoloji dünyasında artık iyiden iyiye adı unutulmak üzere olan BlackBerry, tarihindeki ikinci Android telefonu duyurdu. BlackBerry DTEK50 adıyla gelen cihaz, yılın vasat Android modellerinden biri ve bu durum, teknoloji çevreleri tarafından pek de iyi yorumlanmadı…

2000’lerin sonuna doğru adeta bir fenomen halini alan BlackBerry, sonraki yıllarda yükselen Android ve iPhone’un yanında adeta ‘silinme’ noktasına gelmeye başlamıştı. Güncel oranlara bakıldığında akıllı telefon ekositemindeki pazar payı yüzde 1’in altına inmiş durumda ve şirket nezdinde 2016 yılıyla birlikte ilginç adımlar atılmaya başlandı.

İlk olarak BlackBerry Priv tanıtıldı. Bu model, Android işletim sistemiyle geliyordu, ancak oldukça pahalı olduğu görüldü; iddialı bir hamleydi ama işe yaramadı. Daha sonra BlackBerry CEO’su John Chen bir röportajında, ‘Priv çok pahalıydı’ demekten bile kendini alamadı. İkinci Android’li model ise sadece 300 dolar fiyat etiketine sahip olacak. 5.2 inç ekrana sahip ve Google Play uygulama mağazasından uygulama indirmeye de izin veriyor (bunun altını çizme gerekliliği kaçınılmaz, çünkü BlackBerry, kendine has bir işletim sistemi ile uzun yıllar fırtınalar estirmişti, artık başka fırtınalara ayak uydurması gerekiyor…) ve çoğu kimse için pek de önemi olmayan BlackBerry’nin kendi güvenlik yazılımını da barındırıyor.

Ekran_Resmi_2016-07-27_14_23_10

BlackBerry’nin yeni modeli DTEK50, sahip olduğu fiyatla yüksek karlılık sunacak bir model konumunda değil. Yani Kanadalı şirketin bu modelin satışlarından büyük gelir elde etmesi pek mümkün görünmüyor. Peki tüketici elektroniği ve yazılım şirketi BlackBerry nasıl para kazanacak? Yanıtını kimse bilmiyor…

Yakın zamanda tıpkı kısa süre önce gerçekleşen Yahoo’nun el değiştirmesi konusunda olduğu gibi BlackBerry’de başka bir şirket tarafından satın alınabilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir