Gündem

BlackBerry telefon işinden çekiliyor

By

on

Donanım işinden çekilen BlackBerry, telefonlarını taşeron şirketlere yaptıracak.

Bir zamanlar iş dünyasını kasıp kavuran telefon modelleriyle bilinen BlackBerry, günümüzde iPhone ve Android telefonların yükselişiyle rekabetten düştü. Önceki gün bilanço sonuçlarını yayınlayan şirket, yakında tüm donanım geliştirme çalışmalarını sonlandıracağını açıkladı. BlackBerry telefonlar artık üçüncü parti geliştiriciler tarafından tasarlanacak ve üretilecek.

Başta güvenlik ve uygulamalar olmak üzere, yazılım geliştirmeye odaklandıklarını belirten BlackBerry CEO’su John Chen, “Şirketimiz her türlü kurum içi donanım geliştirme sürecini sonlandırarak, bu işi dış kaynaklar aracılığıyla çözmeyi planlıyor.” dedi. Chen yaklaşık bir yıl önce yeni modellerle yeterince pazar payı alınamazsa telefon işinden çıkacaklarını duyurmuştu.

Apple’ın ilk iPhone modelini 2007 yılında tanıtmasından bu yana rekabette zorluk çeken BlackBerry, buna karşın yeni nesil akıllı telefonların getirdiği ezber bozan dönüşümü de kabullenmeye yanaşmamıştı. Nihayet iPhone ve Android ile rekabet edebilecek bir model yayınladıkları 2012 yılında ise her şey için çok geçti. O günden bu yana BlackBerry, Android yüklü modelleriyle nabız yoklaması yaptı.

Ne var ki Android telefon üretmek dahi ne perakende mağazalarında ne de ofis masalarında BlackBerry’nin eski gücünü toplamasına yardımcı olmadı. Şimdi ise tüm donanım geliştirme süreci iş ortakları üzerinden yürüyecek. BlackBerry son modeli DETK50‘de tasarım ve üretim konusunda Alcatel ile çalışmıştı. Bir sonraki BlackBerry markalı ürünün ise hangi şirketlerce geliştirileceği şimdilik bilinmiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir