Gündem

Bir ilk: Drone ile tavuklu sandviç teslimatı

By

on

ABD’de online sipariş sonrasında insansız hava aracı (drone) ile bir eve tavuklu sandviç, börek, kahve ve tatlı gönderildi. İşte bu ilginç sipariş ve sonrasına ilişkin detaylar…

Bundan 5 sene önce biri çıkıp, ‘eve sandviç ve kola siparişi verdim, her şey uçan bir araçla geldi’ deseydi muhtemelen kötü bir şaka olarak Kabul edilirdi, ancak ABD’de tam da buna banzer bir eve teslimat işlemi gerçekleşti. Tarihte bir ilk olarak drone ile bir eve –yasal onaylı şekilde- tavuklu sandviç, börek, sıcak kahve ve tatlı gönderildi.

Tanınmış market, benzin istasyonu ve yiyecek zinciri 7-Eleven tarafından uygulamaya konulan drone ile servis hizmeti kapsamındaki ilk teslimat, ABD’nin batısındaki Nevada eyaletine bağlı Reno’da başarıyla tamamlandı. Paket, 7-Eleven ve drone ile teslimat hizmeti Flirtey arasındaki ortaklığın bir sonucu drone ile sipariş sahibine ulaştırıldı.

Smoked-Chicken-Salad

Drone ile sipariş teslimi, dünyanın birçok ülkesinde ciddi yasal prosedürlerin aşılması sonrasında sunulabiliyor. Bu alanda belli başlı posta şirketlerinin hizmet sunduğu biliniyor. Ayrıca Amazon gibi büyük e-ticaret platformları da drone ile teslimat hizmeti özelliğine sahipler. Öte yandan gıda sektörünü kapsayan ilk adım 7-Eleven’dan geldi.

Havacılık tarihi açısından bir kilometre taşı şeklinde nitelendirilen gelişmeyle ilgili olarak konuşan siparişin sahibi; ‘Uçan bir robotun birkaç dakika içinde bize yiyecek ve içecek teslim ettiğini görmek şaşırtıcı’ ifadelerini kullandı ve sözlerini şöyle sürdürdü: Eşim de ben de çalışıyoruz, üç küçük çocuğumuz var ve 7 gün 24 saat drone ile teslimat baha biçilmez.

7-Eleven yetkilisi İsa Delgado-Jenkins; online sipariş ve gıda dağıtımı konusunda çalışmaların devam edeceğini, bunun müşterileri için büyük bir kolaylık unsuru olacağını belirtti ve evlere drone ile sipariş tesliminde daha geniş ölçekte hizmet planlarının gündemde olduğunun da altını çizdi.

Söz konusu sipariş teslimi ile ilgili yayınlanan videoyu haberin devamında izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir