Gündem

Bedava Windows 10 dönemi bitince PC satışları yükselebilir

By

on

2016’nın ikinci çeyreğinde PC satışları sadece yüzde 4,3 daraldı.

Microsoft Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarına verdiği ücretsiz Windows 10 yükseltme hakkını 29 Temmuz itibariyle sonlandıracak. IDC’ye göre bu gelişme 2016’nın ikinci yarısında PC satışlarında beklenmedik bir yükselişe neden olabilir.

Bu iyimser bakışın arkasında; tüketicilerin para vererek eski bilgisayarlarını Windows 10 işletim sistemine yükseltmek yerine, içinde Windows 10 bulunan yeni bir bilgisayar almayı tercih edebileceği tahmini yatıyor. Pek çok işletmenin şu anda Windows 10’a geçiş için testler yaptığı ve 29 Temmuz’dan sonra PC’lerini yenilemeyi tercih edebileceği de dile getiriliyor.

Öte yandan Windows 10 şu ana kadar PC satışlarında kayda değer bir artış sağlayamadı zira tüketiciler Windows 10 içeren yeni bir PC almak yerine eski sistemlerini ücretsiz olarak güncellemeyi tercih ettiler.

PC pazarı hala bir daralma seyri içinde, bununla birlikte bu yılın ikinci çeyreğinde satışlar beklenenden daha az düşüş gösterdi.

IDC’nin verilerine göre bu yılın ikinci çeyreğinde 62.4 milyon adet PC satıldı ve bir önceki yılın aynı dönemine göre pazardaki büyüme sadece yüzde 4,5 oranında daraldı. IDC daha önce bu daralmayı yüzde 7,4 olarak beklediğini duyurmuştu.

ABD pazarında ise PC satışlarının yüzde 4,9 oranında büyümüş olması sektörde bir sevinç havası estirdi.

Geçen yıl PC pazarında yaşanan iki haneli satış kayıplarına rağmen bu sene daralmanın tek haneye düşmesi olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Öte yandan yılın ikinci yarısında da geçen yıla göre satışlarda yükselme olması beklenirken, daralmanın yine tek haneli olarak sürmesi bekleniyor.

IDC Başkan Yardımcısı Loren Loverde; “PC pazarı tablet, telefon ve diğer IT harcamaları karşısında hayatta kalma savaşaını sürdürdüğünü görüyoruz” dedi.

IDC 2018 yılına kadar PC pazarındaki satışların daralmasını ancak 2018’den sonra satış rakamlarının pozitif değerlere dönmesini bekliyor.

Şu anda dünya PC pazarında geride bıraktığımız son çeyrekte 13,2 milyon adet satış ile Lenovo pazardan yüzde 21,1 pay alarak liderliğini koruyor. Hemen arkasından 13 milyona det satış ile yüzde 5,1 pazar payına sahip HP geliyor. Dell ise üçüncü sırada ve 10 milyon adet satış ile yüzde 4,2 payı bulunuyor. Dell’i 4,5 milyon adet satış ile Asus ve onu da 4,4 milyon adet satış ile Apple takip ediyor.

 

Recommended for you

1 Comment

  1. yunus

    Temmuz 13, 2016 at 7:49 am

    isteyen herkese yardımcı olurlar ve herkese bu siteyi öneriyorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir