Gündem

Artık Snapchat ile para gönderilebilecek

By

on

Gönderdiğimiz fotoğrafları belirlediğimiz sürede silmesiyle tanıyıp sevdiğimiz Snapchat, ABD’de ödeme işlem hizmeti sunan Square ile ortaklığa giderek kullanıcıların birbirine para göndermesine olanak sağladı. Böyle bir uygulamadan beklemediğimiz bu özellik, Twitter ve Facebook’un benzerine erişebileceği düzeyde değil.

Sistem ise oldukça kolay işliyor. Mesajı açıyor, dolar işareti yapıyor ve yanına miktarı belirterek parayı gönderiyorsunuz. Piyasaya çıkmasını takip eden 3 yıl içerisinde, Snapchat dev sosyal ağların ve hatta iOS gibi işletim sistemlerinin bile silinebilir fotoğraf veya video göndermelerine önayak olurken, yalnızca görsellerle mesajlaşma olgusunu da dünyaya kazandırmış oldu. Şirket, Snapchat üzerinden her gün 700 milyon fotoğraf veya videonun gönderildiğini söylüyor.

Yeni Snapcash hizmeti, iki büyük topluluğun ortak noktasında hizmet veriyor. Snapchat’in popüler olduğu 14-30 yaş arası kesim, aynı zamanda banka hesabı olmayan en büyük kesimi ifade ediyor.

Snapchat ile para göndermek için dolar işaretini yapıp yanına miktarı giriyorsunuz ve mesaj gönderirken gördüğümüz sarı kısım, yeşil oluyor. Ardından buna basarak 18 yaşın üzerinde olduğunuzu doğrulamanız ve Square hizmet şartlarını kabul etmeniz isteniyor. Şartları kabul ederseniz de kurulum aşamasına geçiliyor. Buraya banka hesap kartınızın bilgilerini girdikten sonra dilediğiniz miktarda para gönderebiliyorsunuz. Square’in sistemi debit kartlarla çalıştığı için kredi kartları kabul edilmiyor.

Snapcash ile parayı alan kullanıcı da, benzer bir işlemin ardından Square hesabı oluşturuyor ve bu şekilde parayı alıyor. Türkiye’de yakın gelecekte böyle bir düzenin kurulmasını zor olarak nitelendirsek de, mobil ödemelerin ülkemizde yaygınlaşacağı zamanı merakla bekliyoruz.

Snapchat, Snapcash özelliğiyle birlikte Android ve iOS için güncellendi.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir