Gündem

ARM bu kez süper bilgisayarlara güç verecek

By

on

ARM işlemciyle çalışan Fujitsu PrimeHPC FX10 sistemler, Japonya’nın 2020 yılında kuracağı Post-K süper bilgisayarlara güç verecek.

Apple’ın iPhone telefonlarıyla mobil pazara hükmeden işlemci üreticisi ARM, şimdi de dünyanın en hızlı bilgisayarlarında yer almak istiyor. Hafta başında duyurulan ve mobilden ilham alan yeni ARM çip tasarımı, süper bilgisayarlarda kullanılacak şekilde bilgi işlem gücünü artırıcı eklentilere ve ayarlara sahip. Japon Softbank’in 32 milyar dolar karşılığında satın alacağını açıkladığı ARM, elde edeceği bu nakitle sunucular ve nesnelerin interneti alanındaki çalışmalara yoğunlaşmayı planlıyor.

ARM’in yeni yonga tasarımı iki ayrı cephede şirkete fayda sağlıyor; ilk olarak ARM rakip yonga üreticileri olan Intel, IBM ve diğerlerine kendisinin hızlı süper bilgisayar çipi üretebileceği sinyalini veriyor. Diğer yandan şirket, dünyanın en hızlı bilgisayarını geliştirmek için yarışan ülkeler ve üreticiler kervanına katılıyor.

Dünyanın dört bir yanında ülkeler, “exascale” bilgi işlem eşiğine ulaşmak için yarışıyor ve ABD, Japonya ile Çin bu maratonda başı çekiyor. Exascale ya da exa ölçeğine ulaşmak için, süper bilgisayarın saniyede bir milyon trilyon hesaplama yaparak 1 exaflop performansa ulaşması gerekiyor. Intel, IBM ve Nvidia bu hedefe ulaşabilmek için kendi işlemci performanslarını sürekli geliştiriyor.

ARM’yi satın alan Softbank olunca, şirketin geliştireceği yeni yonga tasarımının da ilk olarak Japonya’daki süper bilgisayarlarda kullanılacak olması şaşırtmıyor. Post-K adıyla bilinen ve Fujitsu tarafından geliştirilen bilgisayarlarda SPARC mimarisi terk edilerek, ARM’in işlemcileri kullanılacak.

Bir önceki model olan, dünyanın şu an en hızlı beşinci bilgisayarı K Computer’dan 50 ila 100 kat daha hızlı olması planlanan Post-K’de kullanılacak ARM işlemcisi 64 bit ARM-v8A mimarisinden güç alıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir